Wydrukuj tę stronę
sobota, 27 sierpień 2022 07:42

Najpopularniejsze usterki Macbooków

Najpopularniejsze usterki Macbooków Najpopularniejsze usterki Macbooków Mat. prasowe

Apple to marka zwana z najwyższej jakości i niezawodności, dlatego zakup MacBooka stanowi dla jego właściciela inwestycję na dłużej i wysokie prawdopodobieństwo bezproblemowego działania przez lata. Jednak nawet najlepszy sprzęt potrafi od czasu do czasu zawieść, również ze względu na nieostrożność użytkownika. Posiadasz komputer MacBook? Sprawdź, jakie usterki najczęściej zdarzają się w tym sprzęcie!

 MacBook się grzeje

Jeśli twój MacBook się grzeje, niekoniecznie oznacza to poważne kłopoty. Wyższa temperatura pracy jest charakterystycznym zjawiskiem dla starszych urządzeń. Zazwyczaj wynika z gromadzących się wewnątrz obudowy zanieczyszczeń. Wówczas rozwiązanie jest proste – bardzo często wystarczy, że samodzielnie wyczyścisz swój komputer. Użyj do tego specjalnego, niewielkiego odkurzacza, który wysysa z wnętrza komputera większość zgromadzonego tam kurzu. Jeśli to nie pomoże, komputer może wymagać specjalistycznego czyszczenia i wizyty w serwisie. W grę wchodzi także awaria układu chłodzenia.

Krótki czas pracy na baterii

Długa praca na jednym ładowaniu to jeden z głównych argumentów, dla których użytkownicy wybierają MacBooki. Z czasem bateria traci swoją wydajność – zazwyczaj jej żywotność jest przewidziana na 1000 pełnych cykli ładowania, a więc przy intensywnym użytkowaniu sprzętu, po 2-3 latach mała pojemność baterii nie może dziwić i trudno uznać ją za usterkę. Na szczęście wymiana baterii w MacBooku nie jest trudna i kosztowna.

Uszkodzony gładzik

Nieprawidłowa praca gładzika w twoim MacBooku może mieć rozmaite przyczyny. Zazwyczaj objawia się skokowym poruszaniem się kursora po ekranie lub niską precyzją jego działania, ale w skrajnych przypadkach touchpad w ogóle przestaje działać. Niekiedy wystarczy aktualizacja oprogramowania, ale częściej źródła problemu należy poszukać głębiej. Uszkodzony w sposób mechaniczny gładzik może wymagać wymiany, którą również tanim kosztem przeprowadzisz w serwisie. Być może problemy z gładzikiem wynikają z uszkodzenia baterii, która z biegiem lat zwiększyła swoją objętość i wybrzuszając się naciska na touchpad.

Uszkodzona matryca

Niektóre modele MacBook były w przeszłości szczególnie wrażliwe na uszkodzenia matrycy, ale zazwyczaj jest ona jednym z najsolidniejszych podzespołów komputerach Apple. Defekty związane z matrycą zwykle wynikają z nieostrożności lub niewłaściwego użytkowania sprzętu. Uszkodzenia mechaniczne następują na skutek uderzenia. Zdarza się też, że matryca działa prawidłowo, natomiast widoczne uszkodzenie dotyczą jedynie powłoki antyrefleksyjnej. W budżetowym wariancie naprawy możesz zdecydować się na usunięcie tej powłoki, ale jeśli ekran miałby wówczas męczyć twoje oczy, konieczna okaże się wymiana matrycy.

Uszkodzenie klawiatury

Klawiatury również są mocnym elementem komputerów MacBook, ale niektóre egzemplarze były szczególnie wrażliwe na ich uszkodzenie. Dotyczy to przede wszystkim klawiatury motylkowej, wprowadzonej do laptopów w 2015 roku w celu ich zmniejszenia. Rozwiązanie nie było dopracowane, ponieważ charakteryzowało się głośną pracą i bardzo niskim skokiem klawiszy, a także tendencją do uszkodzeń. Jeśli posiadasz model wyposażony w taką klawiaturę, uszkodzenie jest bardzo prawdopodobne. Osobną kwestię stanowi zalanie klawiatury. Jeśli do tego dojdzie, natychmiast wyłącz komputer i odczekaj co najmniej jedną dobę. Nie próbuj samodzielnie usuwać wody, na przykład korzystając z suszarki, bo ciecz może dojść do płyty głównej i pozostałych podzespołów. Najbezpieczniejszym wyjściem jest wizyta w serwisie w celu diagnozy sprzętu, by za jakiś czas niespodziewanie nie odmówił posłuszeństwa ze względu na działanie wilgoci.

Wszystkie niezbędne naprawy komputerów MacBook i innych urządzeń Apple wykonasz szybko i w atrakcyjnych cenach w MacForce – renomowanym warszawskim serwisie Apple: https://www.macforce.pl/.