Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 maj 2022 12:38

Parafia i zabytkowy kościół św. Bartłomieja w Gliwicach

Zabytkowy kościół św. Bartłomieja w Gliwicach Zabytkowy kościół św. Bartłomieja w Gliwicach

Na terenie tak ciekawego miasta, jakim są Gliwice, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. To jedno z najstarszych miast na terenie Górnego Śląska, zatem na brak cennych zabytków narzekać tu nie można. Gdzie warto się wybrać w chwili, gdy głównym motywem wycieczki po Gliwicach mają się stać zabytki sakralne?

 

Szobiszowice – niezwykła dzielnica Gliwic i jej atrakcje

Dla tych turystów, którzy interesują się historią i architekturą sakralną, ciekawym punktem w programie wycieczki po Gliwicach stanie się dzielnica o nazwie Szobiszowice. Jej historia sięga XIII wieku, choć częścią Gliwic stała się „dopiero” w latach 70-tych XIX stulecia. Na terenie tej dzielnicy czekają na nas tak ciekawe atrakcje, jak słynna radiostacja gliwicka oraz kościół (a właściwie dwa kościoły) św. Bartłomieja. Radiostacja jako miejsce słynnej prowokacji gliwickiej oraz najwyższa konstrukcja drewniana na świecie, jest obiektem doskonale znanym turystom. A co warto wiedzieć na temat tych zabytków sakralnych, które wchodzą w skład parafii św. Bartłomieja w Gliwicach-Szobiszowicach?

Z kart historii: Szobiszowiece i parafia św. Bartłomieja

Szobiszowice wspominane są już w dokumentach pochodzących z XIII stulecia, z tego też okresu pochodzą pierwsze wzmianki na temat tutejszej parafii. Budowę pierwszego kościoła na terenie tej dzielnicy mieli rozpocząć Templariusze w początkach XIII stulecia, dzięki czemu historia tutejszej parafii staje się jeszcze ciekawsza. Dziś najstarsze obiekty sakralne, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Szobiszowicach, to XV-wieczne fragmenty starego kościoła św. Bartłomieja. Rozbudowany w XVII wieku, do dziś jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Obok niego wznosi się nowy, neogotycki kościół, wzniesiony w początkach XX wieku. I tej świątyni patronuje św. Bartłomiej. Dlaczego warto zwiedzić i jedną, i druga świątynię?

Zabytkowych świątyń czar

Obydwa kościoły św. Bartłomieja w Szobiszowicach są cennymi zabytkami, obok których trudno jest przejść obojętnie. Nowy, neogotycki kościół, to miejsce kojarzone przede wszystkim z największymi organami na terenie Gliwic. Uwagę przyciąga tu główny ołtarz, w którym można ujrzeć obraz św. Bartłomieja – patrona parafii. Ciekawie prezentują się też ołtarze boczne, poświęcone św. Józefowi i Najświętszej Maryi Pannie. Uwaga turystów skupia się jednak na starym kościele, którego najstarsze fragmenty (zakrystia i prezbiterium) są zabytkami z XV stulecia. Rozbudowany w XVII wieku kościół urzeka ciekawą sylwetką oraz cechami typowymi dla architektury obronnej. Warto tu zwrócić uwagę na skarpy uskokowe, które otaczają ściany zewnętrzne, oraz na sklepienia krzyżowo-kolebkowe, które do dziś zachowały się we wnętrzu tej świątyni. A co z wyposażeniem? Pochodzi ono głównie z XVII – XIX wieku. w barokowym ołtarzu głównym można zobaczyć ciekawe rzeźby św. Piotra i św. Pawła, znalazło się tu również miejsce dla współczesnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawie prezentuje się też prezbiterium, a dokładniej – polichromie, które można zobaczyć na jego sklepieniu. Pochodzą one najprawdopodobniej z XV wieku i są cennym zabytkiem sztuki sakralnej.

Gliwice to jedno z ciekawszych miast na terenie Górnego Śląska, które dla każdego z nas może się stać ciekawym celem wycieczki. Piękne zabytki sprawiają, że nuda nikomu tu nie grozi. Dotyczy to również tych, których fascynują zabytki sakralne – tak pięknie reprezentowane przez świątynie wzniesione na terenie Szobiszowic.