wtorek, 07 listopad 2023 17:29

Historia wag elektronicznych

Historia wag elektronicznych Historia wag elektronicznych Fot: canva.com

Waga to przyrząd powszechnie stosowany do pomiaru masy ciała osoby lub innego obiektu.

 

Są one spotykane i używane we wszystkich dziedzinach życia - od biznesu po medycynę. Historia wag elektronicznych jest dość bogata, a co dopiero mówić o pierwszych egzemplarzach.

Szeroka gama produktów

Vagar oferuje szeroką gamę urządzeń, w tym modele stołowe, podłogowe, platformowe i dźwigowe. Na przykład Vagar sprzedaje tanie wagi elektroniczne dla różnych branż, które wymagają ważenia owoców i warzyw, metali szlachetnych, zwierząt, materiałów medycznych i innych.

Wynalezienie wag i modeli elektronicznych

Pierwsze wagi zostały wynalezione około 3500 lat temu w starożytnym Egipcie. Były to miary z miską, na której umieszczano odważnik i kettlebell. Zmniejszenie wypełnionej miski określało masę.

W starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie stworzono bardziej wyrafinowane urządzenia do przesuwania kettlebell wzdłuż pręta umieszczonego nad miską. W ten sposób masa była obliczana dokładniej.

W średniowieczu pojawiły się urządzenia z nierównymi ramionami, które nosiły nazwę "bezmen". Tutaj ciężarki są przesuwane wzdłuż pręta znajdującego się na dnie misy.

W 1669 roku francuski naukowiec Gilles de Robertal wynalazł urządzenie platformowe z dźwignią pod misą. Urządzenie to znacznie uprościło proces ważenia.

Rozwój urządzeń elektronicznych

W XIX wieku po raz pierwszy pojawiły się modele dziesiętne i procentowe do pomiaru masy ładunku względem wagi. Były one uważane za dokładniejsze niż ich tradycyjni poprzednicy.

Pierwsze wagi elektroniczne powstały w XX wieku. Wykorzystywały one zasadę przekształcania grawitacji w sygnał cyfrowy.

Wynalezienie wagi elektronicznej odnotowano w Stanach Zjednoczonych w 1947 roku. Ponieważ urządzenia te były niezwykle drogie, wykorzystywano je wyłącznie w laboratoriach naukowych.

W latach 60. urządzenia stały się bardziej dostępne dla ogółu społeczeństwa. Szybko weszły one do sfery handlu i przemysłu.

W latach 70. pojawił się sprzęt z ekranami LCD. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem ze względu na łatwość obsługi.

W latach 80. na rynek weszły urządzenia elektryczne z wyświetlaczami cyfrowymi. Jest to bardziej zaawansowana, dokładna i niezawodna wersja poprzednich.

Już u progu nowego tysiąclecia świat zobaczył urządzenia z ekranami dotykowymi. Ponadto producenci zapewnili w nich możliwość zmiany parametrów w celu ułatwienia użytkowania.

Zasada działania

Nowoczesne urządzenia działają na tej samej zasadzie, co pierwsze urządzenie cyfrowe wynalezione w 1947 roku. Głównymi elementami są:

  • platforma - powierzchnia, na której umieszcza się obciążenie;
  • czujnik siły - element, który przekształca siłę grawitacji w sygnał komputerowy;
  • konwerter sygnału - wzmacnia sygnał pochodzący z czujnika siły;
  • wyświetlacz - mały ekran, na którym wyświetlana jest masa.

Komponenty te służą różnym celom, takim jak sterowanie, przechowywanie danych ważenia i podłączanie urządzenia do innych urządzeń.

Zasada działania wag elektronicznych jest dość jasna.

  1. Ładunek jest umieszczany na platformie.
  2. Czujnik siły oblicza siłę grawitacji działającą na ładunek.
  3. Konwerter sygnału jest wzmacniany przez czujnik siły.
  4. Masa ładunku jest wyświetlana.

Czujniki siły wag elektronicznych są również wykorzystywane w produkcji maszyn.

We współczesnym świecie

Wagi elektroniczne we współczesnym świecie są stale ulepszane. Inżynierowie wprowadzają innowacyjne technologie, nowe opcje, które znacznie upraszczają ważenie.

Jednym z najnowszych trendów w rozwoju wag elektronicznych jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Urządzenia AI są w stanie samodzielnie określić rodzaj obiektu umieszczonego na platformie i automatycznie przełączać się między jednostkami miary.