piątek, 06 styczeń 2023 17:59

Jak usunąć gumę do żucia? Domowe sposoby

Nikt nie lubi takich problemów Nikt nie lubi takich problemów fot:pixabay

Guma do żucia jest pyszna, ale problemy zaczynają się, gdy zamiast wyrzucić ją do kosza na śmieci — wypluwamy na ziemię. Nadepnięcie na taki podczas spaceru ulicą lub siedzenie na takim przyklejonym do ławki w parku to bardzo duży pech, bo niełatwo go usunąć.

Gorzej jednak, jeśli utknie we włosach. Te gumy do żucia mogą stać się prawdziwym bólem głowy, jeśli chodzi o ich usunięcie.


Jak usunąć gumę do żucia z ubrań?

Jeśli guma do żucia kończy się przyklejona do spodni lub bluzki, być może te proste sztuczki pomogą ci usunąć ją bez uszkodzenia odzieży. Jedną z opcji, jeśli guma do żucia nie jest jeszcze bardzo przyklejona, jest pocieranie jej kostką lodu, aż stwardnieje i będzie można ją usunąć po kawałku, delikatnie wyciągając. Być może trzeba będzie też trochę poskrobać nożem, aby usunąć ją całkowicie. Ten lodowy trik można również zastosować na domowych tekstyliach, takich jak dywany, poduszki czy kanapy. Jeśli guma do żucia jest już przyklejona do tkaniny, możesz nie być w stanie usunąć jej za pomocą lodu, więc spróbuj odwrotnie: ciepła. W tym celu należy przełożyć gorące żelazko nad miejscem, w którym znajduje się guma do żucia, umieszczając pomiędzy nimi odrobinę papieru tłuszczowego lub papieru do pieczenia w celu ochrony odzieży. Pod wpływem ciepła, guma do żucia będzie stopniowo schodzić.


Jeśli nie uda Ci się go usunąć za pomocą tych sztuczek, istnieją inne, bardziej agresywne opcje, dlatego zalecamy ich stosowanie tylko na ubraniach, które nie są delikatne. Jednym z nich jest użycie benzyny, nanosząc ją bezpośrednio na gumę do żucia. To ją rozpuści i wystarczy, że włożysz ubranie do pralki, aby usunąć pozostałości (i benzynę). W przypadku stosowania tej metody bardzo ważne jest, aby nie mieć w pobliżu żadnego źródła ciepła, ponieważ benzyna jest wysoce łatwopalna. Nie należy również trzeć odzieży. Inną opcją jest nałożenie odrobiny terpentyny za pomocą drucianej myjki, następnie delikatne pocieranie ubrania, a na koniec włożenie go do pralki z programem, którego zwykle używasz.


Usuwanie gumy do żucia z podłogi lub mebli.

Czasami nie trzeba usuwać gumy do żucia z ubrania, ale z podłogi lub mebla w domu. Choć może się to wydawać łatwiejsze, to jednak zdarzają się sytuacje, w których tak nie jest. Jeśli chodzi o chodniki czy parki, często stosuje się specjalne maszyny z wodą pod ciśnieniem, ale w domu nie zawsze jest możliwość ich użycia i trzeba uciekać się do innych sztuczek. Napełnij torbę lodem i umieść ją nad gumą do żucia, aż całkowicie ostygnie i będziesz mógł ją usunąć, delikatnie zeskrobując ją nożem lub szpatułką. W takich przypadkach dobrze sprawdza się również olej roślinny. Nałóż trochę oleju na kawałek waty i przyciśnij go do gumy na kilka minut, a następnie pocieraj, aby usunąć gumę. Oczywiście potem trzeba będzie usunąć plamę oleju.


Jeśli jednak guma do żucia jest zbyt przyklejona, być może będziesz musiał uciec się do środków chemicznych, aby się jej pozbyć. Zacznij od szorowania środkiem czyszczącym, zwilżając gumę odrobiną waty lub czystą szmatką. Pozostaw płyn na kilka minut, a następnie pocieraj czystym ręcznikiem, aby usunąć tę część gumy do żucia, która jest mniej przyklejona. Następnie spróbuj usunąć resztę, pocierając wodą z mydłem, a na koniec zastosuj odrobinę acetonu. Za pomocą wacika przetrzyj acetonem resztę gumy do żucia, aż stopniowo zniknie. Produkt ten jest dość agresywny, dlatego nie należy go stosować na powierzchniach, na których zastosowano lakier lub farbę.


Odklej gumę do żucia od podeszwy buta.

W tym przypadku możesz również spróbować użyć kostki lodu, aby ją utwardzić, a następnie zeskrobać. Jeśli to nie zadziała, włóż but do plastikowej torby — włóż do niej tylko część podeszwy z przyklejoną gumą do żucia — a następnie dociśnij gumę palcami, aby przykleiła się do plastiku. Następnie włóż torbę z butem do zamrażarki z dala od reszty jedzenia w środku i zostaw ją tam na kilka godzin. Po tym czasie wyjmij but z worka tak, aby większość gumy do żucia przywarła do plastiku.

Innym sposobem na usunięcie gumy do żucia z podeszwy jest użycie sprayu zmiękczającego gumę do żucia lub produktu z niewielką ilością rozpuszczalnika. Spryskaj nim podeszwę i pozwól płynowi działać przez kilka minut. Na koniec przetrzyj czystym ręcznikiem lub szmatką, aby go usunąć. Jeśli jest bardzo lepka, być może trzeba będzie powtórzyć operację kilka razy. Na koniec, jeśli nie przekonują Cię te sztuczki, możesz spróbować z suchym piaskiem. Posypać trochę na gumę do żucia, aż będzie całkowicie pokryta, a następnie pocierać wykałaczką, aby ją usunąć. Ta opcja jest bardzo dobra w przypadkach, gdy guma jest jeszcze świeża.


Odklejanie gumy do żucia z włosów.

Bez wątpienia jest to jeden z najgorszych koszmarów dla osób, które kochają swoje włosy i im szybciej usuniesz gumę, tym lepiej. Jeśli nie chcesz musieć przechodzić przez nożyczki u fryzjera, oto kilka sztuczek, które możesz wykorzystać. Nalej odrobinę oliwy z oliwek na pukiel włosów, do którego przykleiła się guma do żucia i pozostaw na kilka minut, aż zmięknie. Następnie usuń je, wyczesując szczotką o drobnych zębach. Inną, bardziej skuteczną opcją, choć dość agresywną dla włosów, jest użycie alkoholu w celu ich zmiękczenia. Oczywiście potem trzeba będzie szybko umyć włosy i odżywić je maską do włosów. Ostatecznie zawsze można spróbować zmiękczyć go kostką lodu, a następnie powoli wyłuskać, aż do całkowitego usunięcia.