czwartek, 19 październik 2023 14:44

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do integracji sensorycznej?

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do integracji sensorycznej? Jak wybrać odpowiedni sprzęt do integracji sensorycznej? Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Każdego dnia człowiek ma do czynienia z różnymi bodźcami i odbiera wiele informacji z otoczenia. Aby zrozumieć otaczającą rzeczywistość, potrzebna jest dobrze rozwinięta integracja sensoryczna. Sprawdź, jak wesprzeć rozwój swojego dziecka.

 

Jaki sprzęt wspiera rozwój integracji sensorycznej?

Okazuje się, że można wykorzystać wiele różnorodnych sprzętów, aby wesprzeć rozwój integracji sensorycznej u dziecka. Oto kilka przykładów, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Sprzęt do ćwiczeń równowagi – na przykład wyspa do balansowania.
  • Ścianka manipulacyjno-sensoryczna – zawiera kolorowe i ciekawe dla małego człowieka elementy. Dobra ścianka powinna stymulować zmysł dotyku, wzroku i słuchu.
  • Huśtawka – świetnie sprawdza się gniazdo lub wałek. Taki sprzęt pomaga ćwiczyć równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową i orientację w przestrzeni.
  • Tunel prosty – pokonywanie takiego tunelu to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na zaspokojenie zapotrzebowania bodźców czucia głębokiego.

To tylko kilka sprzętów, jakie mogą wesprzeć integrację sensoryczną. Warto inspirować się ogólnodostępnymi propozycjami, aby przygotować miejsce do rozwojowej zabawy w odpowiedni sposób. Pamiętaj też, że duże znaczenie ma jakość sprzętu. Integracja sensoryczna? Sprzęt MojeBambino to jedna z najlepszych opcji.

 

Jak przygotować salę sensoryczną?

Chociaż przygotowanie sali sensorycznej może wydawać się nie lada wyzwaniem, jeśli będziesz pamiętać o najważniejszych kwestiach, na pewno dasz radę. Rozpocznij od wydzielenia trzech stref. Pierwsza będzie przeznaczona na zabawy ruchowe. To właśnie tutaj powinien znaleźć się na przykład tor przeszkód. Sala sensoryczna musi być wyposażona także w sprzęt do ćwiczeń w podwieszeniu i odprężające masaże. Na wszystko to przeznacz drugą strefę. W ostatniej zaś umieść elementy pozwalające na ćwiczenie równowagi i wspieranie czucia głębokiego. Tutaj powinny znaleźć się sprzęty takie jak trampolina.

Jak zadbać o kwestię, jaką jest integracja sensoryczna? Sprzęt, którego nie może zabraknąć w specjalnie przygotowanej sali to ten wspierający zmysł czucia głębokiego, równowagi oraz dotyku. Zabawa w takiej salce powinna umożliwiać także stymulację zmysłu węchu, słuchu oraz wzroku. Sala sensoryczna MojeBambino to świetna propozycja, jeśli zależy Ci na kompletnym wyposażeniu dobrej jakości.

Rozwój integracji sensorycznej – kiedy zacząć?

Już w życiu płodowym dziecko ma do czynienia z bodźcami zmysłowymi. Chociaż są przytłumione, można śmiało powiedzieć, że właśnie wtedy rozpoczyna się proces wytwarzania integracji sensorycznej. Najbardziej intensywny jest zaś pomiędzy trzecim a siódmym rokiem życia. Zwróć uwagę na zachowanie Twojej pociechy i jeśli zauważysz niepokojące objawy, skontaktuj się ze specjalistą. Czujność powinny wzbudzić sytuacje takie jak odpychanie bliskich przez dziecko, brak chęci przytulania, problemy z rozszerzaniem diety. Pamiętaj jednak, że nie należy samodzielnie stawiać diagnozy. Jeśli niepokoi Cię coś w zachowaniu Twojej pociechy, skontaktuj się z pediatrą.