czwartek, 19 październik 2023 14:04

Kuchnie na wymiar dla małych przestrzeni: Ergonomia i optymalizacja przestrzeni

Kuchnie na wymiar dla małych przestrzeni Kuchnie na wymiar dla małych przestrzeni Fot: pixabay

Kuchnia na wymiar stanowi alternatywę dla gotowych zestawów mebli, które można zakupić w sklepach meblowych. To rozwiązania posiada wiele zalet, które przemawiają za jego wyborem. Mowa tu m.in. o wysokim komforcie użytkowania czy niepowtarzalnym efekcie wizualnym. Ile kosztuje kuchnia na wymiar i w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

 

Kuchnie na wymiar – charakterystyka

Meble kuchenne na wymiar to meble wykonane na zamówienie przez firmę, która w tym się specjalizuje. Są dopasowane do warunków panujących we wnętrzu. Dzięki nim problemem przestają być:

 • krzywe ściany,
 • nietypowe umiejscowienie okien lub drzwi,
 • skosy,
 • nieregularny kształt wnętrza,
 • mały metraż.

Kuchnie na wymiar nie posiadają niepotrzebnych, pustych przestrzeni pomiędzy szafkami. Blaty umieszczone są na preferowanej wysokości, dopasowanej do wzrostu domowników. Fronty mebli otwierają się tak, że w żaden sposób nie ograniczają swobody ruchów.

Meble na wymiar pozwalają praktycznie urządzić puste kąty, których wypełnienie z pomocą gotowych kompletów nie jest wcale łatwe, a czasami nie jest nawet możliwe.

Kuchnia na wymiar – zalety rozwiązania

Meble kuchenne na wymiar są doceniane przede wszystkim za swoją funkcjonalność. Ustawienie poszczególnych mebli i urządzeń jest uzależnione wyłącznie od Twoich preferencji. To również Ty decydujesz o wysokości blatów czy ilości elementów, które tworzą Twoją kuchnię.

Najczęściej szafki kuchenne na wymiar wykonuje się z wysokiej jakości materiałów, co ma przełożenie w trwałości i solidności mebli. To Ty jako kupujący decydujesz o tym, z czego meble zostaną wykonane. Najpopularniejszym wyborem jest drewno dębowe.

Istotną zaletą mebli na wymiar jest również ich unikalność. Dzięki temu, że są wykonywane na zamówienie, są jednocześnie unikalne i niepowtarzalne. Nie są to gotowe meble ze sklepu, które może posiadać każdy. Są wykonane przez stolarza z myślą o Tobie, Twojej kuchni i Twoich indywidualnych potrzebach.

Kuchnia na wymiar jest świetną propozycją dla małych kuchni, których urządzenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Meble pozwolą zaoszczędzić przestrzeń oraz stworzyć maksymalnie funkcjonalne pomieszczenie.

Nowoczesne kuchnie na wymiar są dobrą propozycją zarówno dla dużych kuchni, jak i dla małych. Pozwalają wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, dzięki czemu pomieszczenie jest bardziej funkcjonalne niż ma to miejsce w przypadku gotowych zestawów.

Koszt kuchni na wymiar

Cena kuchni na wymiar jest uzależniona od wielu czynników, jednak zawsze jest wyższa niż cena gotowych mebli. Jest to spowodowane przede wszystkim długim procesem ich produkcji, który obejmuje:

 • dokonanie pomiarów,
 • ustalenie z klientem koncepcji kuchni, preferowanych materiałów, ustawienia, stylu,
 • pozyskanie odpowiednich materiałów niezbędnych do produkcji,
 • wykonanie projektu graficznego kuchni,
 • wyprodukowanie elementów kuchni zgodnie z projektem,
 • transport mebli,
 • montaż kuchni na wymiar.

Meble do kuchni na wymiar są więc tworzone od zera dla klienta. Ich produkcja nie jest masowa, a rzemieślnicza. Nie wykorzystuje się gotowych elementów, a produkcja zajmuje o wiele więcej czasu. Wymaga również większej liczby fachowców, którzy również generują koszty.

Cena za kuchnię na wymiar jest podawana za metr bieżący. Obejmuje zarówno samą usługę wykonania mebli, jak i koszty materiałów, koszt pomiarów, projektu czy montażu. Warto o tym pamiętać, bowiem w przypadku kuchni gotowej ceny najczęściej nie obejmują montażu, transportu ani żadnych innych, dodatkowych usług.

Każda firma może proponować nieco inne ceny. Średnie ceny kuchni na wymiar za 4 metry bieżące prezentują się następująco:

 • meble wykonane z laminatu z najtańszymi obrzeżami – ok. 3-4 tys. zł,
 • meble wykonane z płyty MDF – ok. 10 tys. zł,
 • meble wykonane z drewna dębowego lub sosnowego – ok. 15 tys. zł,
 • meble wykonane z drewna egzotycznego – do 20 tys. zł.

Podane ceny dotyczą prostych kuchni, niezawierających żadnych wysp ani innych dodatkowych rozwiązań. Przy szacowaniu wszystkich kosztów należy wziąć pod uwagę również ceny za poszczególne urządzenia, w tym piekarnik, płytę grzewczą, okap, lodówkę czy mikrofalówkę.

Jaki jest czas oczekiwania na kuchnię na wymiar?

Wykonanie kuchni na wymiar wymaga sporo czasu. Samo wykonanie pomiarów oraz projektu graficznego jest wymagające, a do tego dochodzi jeszcze produkcja, transport i montaż. Średni czas oczekiwania na meble wynosi od 6 do 10 tygodni, jednak w przypadku sporej ilości zamówień oraz nietypowego układu czy wymiarów, czas ten może się wydłużyć nawet do 12 lub 14 tygodni. Ostatni etap, czyli montaż mebli kuchennych, nie jest aż tak czasochłonny. W zależności od wielkości kuchni może wynosić od kilku godzin do maksymalnie kilku dni.

Meble kuchenne na wymiar to rozwiązanie zapewniające ogromne pole do personalizacji. Możesz stworzyć dokładnie taką przestrzeń, o jakiej tylko marzysz. A jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj także: Zalety mebli na wymiar. W przygotowaniu tego artykułu pomogła Julia Jasińska z firmy Erton.