piątek, 11 sierpień 2023 13:52

Mitologia i symbolika księżycowa w różnych kulturach świata

Mitologia i symbolika księżycowa w różnych kulturach świata Mitologia i symbolika księżycowa w różnych kulturach świata fot: pixabay

Czy zastanawialiście cię się kiedyś, jakie znaczenie ma księżyc w różnych mitologiach na świecie? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

 

Księżyc w mitologii greckiej

W starożytnej Grecji, Księżyc był personifikowany przez boginię Selene, siostrę Heliosa, boga Słońca. Jej jazda kareta zaprzężona w srebrne konie miała symbolizować nocną podróż Księżyca po niebie.

Księżyc w tradycjach Chin

W chińskiej mitologii, jest domem dla bogini Chang’e, która stała się nieśmiertelna i uciekła na Księżyc. Mid-Autumn Festival, czyli Święto Środka Jesieni, to czas, gdy ludzie obchodzą święto w hołdzie Chang’e.

Księżyc w kulturze islamu

Księżyc odgrywa ważną rolę w kalendarzu islamskim, który jest oparty na cyklu księżycowym. Symbol półksiężyca jest również ważnym elementem islamskiej symboliki i występuje na wielu flagach krajów muzułmańskich.

Księżyc w mitologii nordyckiej

Księżyc był przedstawiany jako bóg Mani, brat Słońca, Sol. Mani prowadził Księżyc przez niebo, a legendy mówią, że był ścigany przez olbrzymiego wilka.

Księżyc w wierzeniach afrykańskich

W niektórych afrykańskich kulturach, Księżyc był związany z cyklem życia, płodnością i wzrostem. Był też często uważany za bóstwo, które miało wpływ na zbiory i rybołówstwo.

Księżyc w kulturze hinduskiej

W hinduizmie, Księżyc jest związany z bóstwem zwanym Chandra, które kontroluje emocje i umysł. Jest również symbolem płodności i miłości.

 

Podróżując przez różnorodność kultur i epok, odkryliśmy niezwykłą różnorodność mitów i symboli związanych z Księżycem. Te opowieści i obrazy, choć różne w szczegółach, łączą się w uniwersalnym uznaniu dla tego niebiańskiego ciała jako symbolu cyklu życia, tajemnicy, piękna i inspiracji.