środa, 23 sierpień 2023 14:12

Wybieramy pompę głębinową

Wybieramy pompę głębinową Wybieramy pompę głębinową fot: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Posiadając dom często nie mamy dostępu do wodociągów. Musimy wtedy korzystać z lokalnego źródła wody. Najczęściej są to studnie kopane lub wiercone. Do efektywnego korzystania z wody pochodzącej z tych studni niezbędne są pompy głębinowe. Czym są i jak wybrać odpowiednią dla naszego domu?

 Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

 • czym jest pompa glębinowa
 • jakie zastosowania mają pompy głębinowe
 • jakie są najważniejsze parametry, na które musimy zwracać uwage kupując pompę głębinową

Wybierając odpowiednią pompę głębinową dla studni głębinowych musimy zwracać uwagę na wiele czynników. Są to między innymi moc silnika czy głębokość lustra wody studni wierconych. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby przepływ wody do naszego domu był efetywny?

Czym jest pompa głębinowa?

Pompa głębinowa to urządzenie ciśnieniowe. Jego głównym zastosowaniem jest pompowanie wody z dużej głębokości. Pompy głębinowe możemy sklasyfikować na podstawie ich średnicy lub konstrukcji. 

Są one często używane do pozyskiwania wody ze studni głębinowych, których głębokość może sięgać nawet 70 metrów.  Pompy głębinowe są przystosowane do pracy w wodzie, ale mogą być wykorzystywane do pozyskiwania różnych rodzajów cieczy.

Jakie zastosowania mają pompy głębinowe?

Pompy głębinowe mogą być wykorzystywane do wielu zastosowań, takich jak:

 • wydobycie czystej wody pitnej z ujęć lub ze zbiorników,
 • czerpanie wody ze studni głębinowych,
 • czerpanie wody na potrzeby rolnictwa, sadownictwa i ogrodnictwa,
 • wydobywanie wody użytkowej i pitnej dla prywatnych gospodarstw domowych,
 • czerpanie wody dla przemysłu,
 • odwadnianie kopalń,
 • wydobycie ropy z szybów naftowych, 
 • wspomaganie funkcjonowania sieci wodociągowych
 • czerpanie wody dla celów piwowarskich

i wiele innych. 

W zależności od zastosowania powinny mieć one różne parametry i funkcje, dlatego warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby przed wyborem odpowiedniej pompy głębinowej. 

Na co zwracać uwage przy wyborze pomp głębinowych?

Pompa głębinowa ma wiele różnych parametrów (np. moc silnika), które są istotne podczas wyboru odpowiedniego dla nas urządzenia. Dodatkowo, aby prawidłowo dobrać pompę głębinową trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Najważniejszy z nich to rodzaj studni. Studnia kopana potrzebuje innego rodzaju pompy głębinowej niż studnia wiercona. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj wody. Pompy głębinowe służą do pompowania czystej i zimnej wody. Dlatego przed wyborem pompy głębinowej trzeba sprawdzić jej twardość i skład chemiczny. Równie ważne są głębokość studni i poziom, na jakim znajduje się lustro wody.

Jeśli chodzi o same pompy głębinowe, najważniejsze dla nas parametry to:

 • maksymalna wydajność pompy głębinowej - nie powinna być ona bardziej wydajna od studni głębinowej.
 • wysokość wynoszenia - pozwala określić na jaką maksymalną wysokość pompa głębinowa może wynieść wodę.
 • moc silnika - od niej zależy wydajność pomp głębinowych podczas pompowania wody
 • materiał wykonania - od niego zależy trwałość pompy.

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór pomp głębinowych. Dlatego warto przed zakupem dokładnie przeanalizować rynek i dokonać właściwego wyboru. Wybierając pompę o zbyt wysokiej wydajności w stosunku do naszych potrzeb przepłacimy, a do tego możemy mieć problemy z właściwym jej funkcjonowaniem. Z kolei jeśli kupimy pompę głębinową o zbyt małej mocy możemy się liczyć ze spadkami ciśnienia i przerwami w dostawie wody w najmniej oczekiwanym momencie. 

Na wyborze pompy głębinowej nie warto oszczędzać, ponieważ to urządzenie na lata. Jednak nie warto również przepłacać za urządzenie, którego mocy w pełni nie wykorzystamy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju pompy głębinowe będą dla nas odpowiednie, warto poprosić o doradztwo w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Doświadczeni sprzedawcy z pewnością pomogą nam w prawidłowym wyborze pompy dla naszej studni.

Sprawdź ofertę: https://www.sklep-watermark.pl/