poniedziałek, 01 lipiec 2024 10:18

Zmiany w 800 plus - kryterium dochodowe i zasiłek tylko dla pracujących

Zmiany w 800 plus Zmiany w 800 plus Pixabay

Zmiany w 800 Plus, zasiłku dla rodzin na dziecko, mogą wejść w życie po wyborach prezydenckich w 2025 roku. Reformy sugerowane przez Ryszarda Petru z Trzeciej Drogi mają na celu wprowadzenie kryterium dochodowego do programu.

 

Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko

Już teraz Ryszard Petru z Trzeciej Drogi sugeruje, że wdrożenie procedury nadmiernego deficytu wymaga wprowadzenia do programu 800 Plus kryterium dochodowego. „Konkretne zmiany dotyczące wydatków z budżetu państwa na cele socjalne - już działające jak np. 800 Plus i planowane w rodzaju renty wdowiej - trzeba będzie poczekać kilka miesięcy” – zauważa Petru. Ostateczne decyzje mogą zostać podjęte po wyborach prezydenckich w 2025 roku.

800 Plus tylko dla pracujących rodziców?

Lewa część sceny politycznej od lat była za uzależnieniem 500 Plus od kryterium dochodowego lub wyłącznie dla pracujących rodziców. W obliczu konieczności dostosowania wydatków budżetowych do procedury nadmiernego deficytu, te pomysły mogą powrócić z realną szansą na ich realizację. Teraz, gdy trzeba będzie szukać oszczędności, te projekty łatwo mogą zyskać większość sejmową.

„Publicznymi pieniędzmi w tej formie nie należy wspierać rodzin uchylających się od pracy i opierających swoje funkcjonowanie tylko na pieniądzach i innych świadczeniach z pomocy społecznej” – argumentują zwolennicy zmian. Propozycje dotyczące potwierdzania faktu aktywności zawodowej przez rodziców składających wniosek o 800 Plus mogą wrócić.

Oszczędności w programie 800 Plus

Procedura nadmiernego deficytu oznacza konieczność zredukowania wydatków budżetowych tak, by nie przekraczały one 3% PKB, a dług publiczny nie naruszał granicy 60% PKB. Minister finansów, odpowiedzialny za konstrukcję budżetu, może szukać oszczędności w programie 800 Plus, którego roczny budżet wynosi 65-70 mld zł.

„Przy ostatecznych rozstrzygnięciach decydujący będzie głos ministra odpowiedzialnego za finanse publiczne” – zauważa minister rodziny pracy i polityki społecznej. Chociaż już zdementowano konieczność cięć w programach socjalnych, procedura nadmiernego deficytu może wpłynąć na wprowadzenie kryterium dochodowego i innych zmian w programie 800 Plus.

 

Reforma 800 Plus jest nieunikniona w kontekście procedury nadmiernego deficytu. Politycy i eksperci sugerują wprowadzenie kryterium dochodowego oraz ograniczenie zasiłku tylko do pracujących rodziców. Decyzje te będą miały znaczący wpływ na budżet państwa i system opieki społecznej.