wtorek, 01 luty 2022 16:34

Zapisy w grach

 Zapisy w grach Zapisy w grach fot:pixabay

Zapisy w grach to obecnie coś normalnego, są one w większości gier. Są gry, których ludzie nie wyobrażają sobie bez zapisu, czy auto zapisu, jednak nie zawsze tak było, kiedyś było zupełnie odwrotnie, nikt nie wyobrażał sobie czegoś takiego jak zapis, czy auto zapis, gracze musieli przejść cały tytuł bez zapisywania, na jednym posiedzeniu i mając do dyspozycji czasami zaledwie kilka żyć.

 

Kiedy pojawiły się zapisy gier?

Zapis pojawił się dopiero potem, ale też nie w takiej formie jak teraz, gdzie auto zapis jest czasami nawet co kilka minut lub gracz zapisuje, kiedy chce i ile chce nawet co 10 sekund. Pierwsze zapisy często umożliwiały zapis jedynie po przejściu danego etapu, a nie w nim, więc jak etap był trudny i był zakończony jeszcze trudniejszym bossem, trzeba było się męczyć aż do skutku. Było tak szczególnie na konsolach, obecnie emulatory umożliwiają zapis w dowolnym momencie, co bardzo ułatwia grę. Są także zapisy tylko w wybranych miejscach, tam, gdzie twórcy je umieścili, było tak często w grach na PS2, miejsca z zapisem były bardziej lub mniej odległe działało to podobnie jak auto zapisy umieszczane przez twórców gier.

Jak ewoluował zapis gry

I najlepszy możliwy zapis, zapis ręczny, gdzie można zapisać grę w każdym momencie, dzięki czemu gra staje się znacznie łatwiejszą grę można zapisywać nawet po każdym pokonanym przeciwniku, po każdej udanej akcji. Nie wszyscy gracze są zadowoleni z zapisów o ile zapis ręczny można po prostu nie używać, to auto zapis działa automatycznie i niektórzy uważają, że jest on zbyt często i gra staje się za prosta nawet na ostatnim poziomie trudności, dlatego były gry, które na najwyższym poziomie ograniczały zapisy lub całkowicie je likwidowały, a są też gry, które mają opcje wyłączenia auto zapisu, aby każdy gracz był zadowolony. Większość graczy jednak nie narzeka na zapisy i cieszy się faktem, że one są i moga grać na swoich komputerach i konsolach w gry dostosowane do swojego wieku.