czwartek, 23 czerwiec 2022 17:05

Kask rowerowy na straży bezpieczeństwa dzieci

Kask rowerowy na straży bezpieczeństwa dzieci Kask rowerowy na straży bezpieczeństwa dzieci fot: pixabay

Dzieci to żywioł. Zawsze się gdzieś śpieszą, dokądś pędzą i nigdy nie mają czasu. Ta ich ciekawość świata i niedojrzałe myślenie przyczynowo skutkowe w dużej mierze odpowiadają za urazy jakich doznają. Wiele z nich ma miejsce podczas jazdy rowerem. Wystarczy chwila nieuwagi by doszło do tragedii. Wielu ciężkich urazów można byłoby uniknąć zakładając kask rowerowy. W mniemaniu wielu osób ochrona, którą gwarantuje kask jest symboliczna a jazda w nim to obciach. To nie poparte żadnymi dowodami przekonanie przyczynia się do wielu tragedii młodych ludzi i ich rodziców.

Dobry kask rowerowy chroni nie tylko zabudowaną część głowy, ale również twarzoczaszkę i szyję. W przypadku upadku, to on pierwszy styka się z podłożem i amortyzuje uderzenie. Dzięki temu nie dochodzi do złamań i urazów twarzoczaszki oraz uszkodzeń zębów. Kask chroni także część głowy, którą obejmuje. Waży niewiele jest, wygodny a jazda w nim jest komfortowa. Przed wyruszeniem w trasę należy go odpowiednio dopasować, podociągać paski mocujące i jeżeli jest taka możliwość ustawić jego średnicę do obwodu naszej głowy.

Jazda na rowerze i hulajnodze jako częste przyczyny urazów wśród dzieci

Chirurdzy dziecięcy wypowiadający się o najczęstszych przyczynach urazów wśród dzieci i młodzieży wymieniają jazdę na rowerze i hulajnodze. Podają je jako najczęstsze i najbardziej niebezpieczne przyczyny urazów. Chętnie opowiadają o różnicach, które obserwują u dzieci, które jechały w kasku i doznały urazu oraz tych które tego kasku w trakcie jazdy nie miały. Brak kasku może wiązać się z krwiakami około mózgowymi, wgłobieniami kości czaszki, wybiciem zębów, złamaniem kości jarzmowej, kości oczodołów i wielu innych części głowy a w szczególności twarzy. Niestety upadki nie zdarzają się jedynie na płaskich, miękkich nawierzchniach. Upadające dzieci często uderzają głową w krawężniki, kamienie bądź inne nierówności nawierzchni. Rowery, które mają do swojej dyspozycji są coraz szybsze i pozwalają na dynamiczną jazdę. Podobnie hulajnogi elektryczne.

Jak przekonać dziecko do kasku?

Niezależnie od tego czy jest to hulajnoga, rolki czy rower, kask powinien być obowiązkowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak przekonać do noszenia kasku dziecko? Najlepszym i najprostszym sposobem jakiego może użyć rodzic, to dać przykład młodemu człowiekowi samemu nakładając kask. Dzieci nie słuchają dorosłych, one je naśladują. Samo mówienie i przekonywanie o zaletach kasku niewiele wniesie. Jeżeli sami nie będziemy jeździć bezpiecznie i odpowiedzialnie dziecko nie będzie przekonane o słuszności naszych wywodów. Pokażmy więc dziecku, że kask to nie obciach, ale mądre i odpowiedzialne zachowanie. Decydując się na zakup kasku nie oszczędzajmy. Kupmy taki, który po pierwsze będzie się nam podobał, po drugie będzie spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa i po trzecie, będzie trwały. Po każdym sezonie rowerowym pamiętajmy, że wraz z nadejściem kolejnego, należy na nowo wyregulować kask dziecka. Bo tylko dopasowany będzie spełniał funkcję, do której został stworzony. Jazda na rowerze to doskonała zabawa i cudowny sposób na spędzanie czasu. Odmawianie dziecku tej przyjemności w obawie o jego zdrowie to błąd. Dopilnujmy jednak, aby zabawa na rowerze była bezpieczna i odpowiedzialna.