niedziela, 27 luty 2022 14:22

Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy?

akumulator akumulator fot.:pixabay

Jedną z najważniejszych części w samochodzie jest akumulator. Mimo że nie jest on związany z zasilaniem samochodu, jeśli akumulator nie działa, samochód nie ruszy. Dlatego należy o nią dbać, aby przedłużyć jej żywotność, a tym samym stan samochodu.

 

Chociaż okres eksploatacji akumulatora wynosi zazwyczaj od 3 do 5 lat, możliwe jest przedłużenie jego żywotności, jeżeli będzie się o niego odpowiednio dbać. Pielęgnacja akumulatora zależy od wielu czynników. Oprócz niepozostawiania włączonych świateł po wyjściu z samochodu, w wydłużeniu żywotności akumulatora może pomóc właściwa jazda, ochrona samochodu przed ekstremalnymi temperaturami i unikanie długich okresów bezczynności.

Wymiana akumulatora

Istnieje kilka czynników, które mogą wskazywać na to, że akumulator w naszym pojeździe osiągnął lub osiąga kres swojej żywotności. Po pierwsze, jednym z nich jest powolny rozruch silnika. Jeśli kiedy chcemy uruchomić samochód, zauważamy, że wydaje się, iż ma on trudności z uruchomieniem i że naprawdę się stara, prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnimi dniami naszego akumulatora.

Podobnie, wszelkie problemy z akumulatorem mogą być sygnalizowane na desce rozdzielczej w postaci lampki ostrzegawczej. Z drugiej strony, istnieją inne metody oparte na obserwacji, pozwalające wykryć, że akumulator przechodzi ostatnie cykle pracy.

Metody te polegają na zaobserwowaniu spuchniętej obudowy akumulatora lub wydzielającego się z niego nieprzyjemnego zapachu. Po upływie dwóch lat zaleca się sprawdzanie stanu akumulatora co 6 miesięcy, ponieważ oznacza to, że będziemy musieli bardziej o niego dbać lub bezpośrednio go wymienić, jeśli nie chcemy, aby samochód pozostawił nas bez pomocy w najgorszym możliwym momencie.

Więcej w tej kategorii: Znaczenie felg w samochodzie »