niedziela, 27 luty 2022 14:29

Znaczenie felg w samochodzie

felga w samochodzie felga w samochodzie fot.:pixabay

Koła to jedna z najważniejszych części samochodu. Znaczenie felgi polega na dwóch podstawowych aspektach. Po pierwsze, są one aspektem estetycznym, który można łatwo modyfikować, dzięki czemu możemy dostosować nasz samochód na różne sposoby, uzyskując różne efekty dzięki prostej zmianie felg.

 

Z drugiej strony, co być może ważniejsze, są one związane z osiągami pojazdu, a w szczególności z osiągami opon. Rozmiar obręczy jest bezpośrednio związany z osiągami pojazdu. Warto o tym wiedzieć przed wyborem atrakcyjnych wizualnie kół, ponieważ jazda może się w pewnym stopniu zmienić, a co za tym idzie - bezpieczeństwo pojazdu.

Im mniejszy jest rozmiar obręczy koła i im większy jest jej profil, tym większa jest zdolność pojazdu do pokonywania nierówności, a co za tym idzie, tym lepiej zachowuje się on na wybojach. Ponadto, dzięki mniejszej masie całkowitej, zwiększa się zdolność przyspieszania, co sprawia, że samochód jest znacznie szybszy na krótkich dystansach. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, należy zauważyć, że samochód ma większą przyczepność podczas hamowania. Wynika to z faktu, że mniejszy rozmiar opony zwiększa powierzchnię styku opony z podłożem, a zatem tarcie jest większe, co pomaga w uzyskaniu przyczepności.

Gdy rozmiar felgi jest większy, a profil gumy mniejszy, istnieje możliwość zastosowania większych hamulców. Innym charakterystycznym aspektem tej sytuacji jest to, że ponieważ koło ulega większemu odkształceniu, gumy opon są w stanie zapewnić większą przyczepność boczną. Wreszcie, dzięki większej sztywności karkasu, koła zapewniają bardziej bezpośrednią reakcję.

Podsumowując, we wszystkich tych przypadkach zdecydowanie zaleca się przestrzeganie instrukcji producenta dotyczących rodzaju opon i felg, które należy zamontować, nie tylko w celu poprawy osiągów samochodu, ale także zwiększenia jego bezpieczeństwa.