wtorek, 01 listopad 2022 18:10

Dlaczego symbol młota Thora jest dziś tak popularny?

symbol młota Thora symbol młota Thora fot: pixabay

Wikingowie od wieków budzą ogromne zainteresowanie, choć w średniowieczu był to raczej strach niż fascynacja. Nieustraszeni nordyccy wojownicy dotarli na prawie każdy znany wtedy kraniec świata, tocząc bitwy, rabując i handlując. Co ciekawe, dotarli oni do Ameryki na blisko 400 lat przed Krzysztofem Kolumbem!

 

Symbol, który nieodzownie kojarzy się z wikingami, to młot Thora. Dlaczego był on dla nich tak ważny? Co przedstawiał? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule!

Skąd wziął się symbol młota Thora?

Z mitologii. Thor w nordyckiej mitologii był bogiem piorunów i synem wszechojca Odyna. Według opowieści wikingów, Thor wyróżniał się zawadiacką odwagą, dzięki czemu nieustraszenie zwalczał gigantów z Jotunheimu, czyli jednego z 9 światów mitologii nordyckiej. Warto jednocześnie podkreślić, że orężem Thora był Mjolnir, czyli jego niezwykły młot.

Młot Thora dawał swojemu dzierżący moc władania błyskawicami. Co więcej, raz rzucony młot, potrafił wrócić do ręki Thora nawet z największej odległości. Dzięki temu bóg piorunów raził gigantów swoim młotem na odległość. Wikingowie utożsamiali się z Thorem, chcąc być tak samo skuteczni w boju, co zdecydowanie łączyło się z ich profesją, czyli napadami rabunkowymi, potyczkami i bitwami.

Dlatego też wikingowie nosili na sobie naszyjniki z zawieszkami w kształcie młota Thora, aby bóg piorunów dodawał im siły w każdej walce. Dowodów archeologicznych potwierdzających zapiski kronikarzy, jest wiele.

Naszyjnik z młotem Thora - bądź jak współczesny wiking!

Moda na wikingów jest dziś szczególnie duża. Spowodowane jest to wieloma serialami i grami o tych nordyckich wojownikach. Z tego też powodu symbol młota Thora stał się obecnie bardzo pożądany, jako zadziorny dodatek do każdej stylizacji. Świetnym tego przykładem jest ten stylowy młot Thora z runą Tiwaz i Algiz - https://www.trendhim.pl/skorzany-czarny-naszyjnik-z-dwustronnym-motywem-wikingow-p.html. Ciekawą alternatywą tego popularnego symbolu jest także topór Peruna, czyli słowiańskiego odpowiednika nordyckiego boga piorunów, utożsamiony też oczywiscie z Thorem - https://www.trendhim.pl/czarny-skorzany-naszyjnik-z-runa-w-ksztalcie-topora-thora-p.html.