Łódź, Warszawa, Wrocław, Kraków to tylko niektóre z miast, w których w ostatnich latach dworce przeszły gruntowną modernizację, a w niektórych przypadkach nawet przebudowę. Elektroniczne tablice informacyjne, nowoczesne punkty informacyjne i kasy biletowe oraz funkcjonalne i przestronne poczekalnie, takie są dzisiejsze dworce.
Wygoda i funkcjonalność
Nowo budowane poczekalnie dworcowe są nie tylko czyste i przestronne, ale też komfortowe. Wzorem tych, które można spotkać na lotniskach, są one oddzielone od pozostałej części dworca szklanymi ścianami, które tłumią gwar, nie ograniczając przy tym dostępu naturalnego światła słonecznego. Pasażerowie mają zapewniony dostęp do darmowego hotspotu, mogą też doładować baterie swoich urządzeń mobilnych, korzystając z ogólnodostępnych źródeł energii. Dodatkowo w niektórych miejscach tworzy się także tzw. strefy ciszy. Powstają one z myślą o tych wszystkich osobach, które potrzebują odpocząć w trakcie podróży pomiędzy kolejnymi przesiadkami lub chcą nadgonić obowiązki w pracy.
Woda dla pasażerów
Nowością są dworce, które oferują pasażerom dostęp do świeżej wody. W takich miejscach jak poczekalnie dworcowe, przez które w ciągu doby przewijają się setki, a niekiedy nawet tysiące osób, najlepiej sprawdzi się dystrybutor wody. W przeciwieństwie do miejskich źródełek, eksploatowanych przez lokalne mpwiki, urządzenia te pozostają pod stałą kontrolą firm je dostarczających. Do ich obowiązków należy ponadto serwisowanie dystrybutorów oraz bieżąca dostawa wody. Dbają także o to, by nie zabrakło kubków jednorazowych dla pasażerów oraz, co ważniejsze, by urządzenie było czyste i bezpieczne, a woda smaczna.
Kranówka lub źródlana
Na rynku mamy obecnie wiele rodzajów dystrybutorów wody, od tych dobrze znanych, z pięciogalonowymi, wymiennymi zbiornikami z wodą źródlaną, po ekologiczne urządzenia filtrujące, które pobierają wodę prosto z miejskiej sieci wodociągowej. Wszystkie znajdziemy m.in. w ofercie firmy https://aquamo.com.pl/woda-dla-firmy-i-domu, która dostarcza także maszyny dystrybuujące wodę niegazowaną i gazowaną w butelkach.
Pojawianie się w takich miejscach jak poczekalnie dworcowe dystrybutorów wody to ważny element edukacji społecznej. Dotąd tzw. źródełka wody czy fontanny montowano głównie w szkołach, instytucjach kulturalnych czy w biurach jako element kampanii promującej zdrowe odżywianie. Dzięki tym nowym inicjatywom być może uda się zmienić nawyki żywieniowe nie tylko dzieci i młodzieży, ale i dorosłych Polaków. Woda w przeciwieństwie do słodkich napojów gazowanych nie ma kalorii ani cukru. Jest też źródłem ważnych dla ludzkiego organizmu makroelementów jak wapń i magnez. Regularne uzupełnianie płynów pomaga utrzymać odpowiednią wagę, poprawia koncentrację oraz sprawność fizyczną.