wtorek, 20 czerwiec 2023 10:30

Dlaczego warto udać się na wypoczynek do Szczyrku?

hotel hotel

Góry to nie tylko Zakopane. W południowej Polsce znajduje się znacznie więcej miejscowości turystyczno-wypoczynkowych, które są znacznie mniej oblegane niż zimowa stolica Polski, jednak równie urokliwe i warte zobaczenia. Jednym z takich miejsc jest położony w województwie śląskim Szczyrk.

 

Dlaczego warto odwiedzić Szczyrk?

Nie bez przyczyny Szczyrk nazywany jest perłą Beskidu Śląskiego. Jest to niewątpliwe jedno z najpiękniejszych miasteczek na południu Polski, które przyciąga corocznie wielu turystów niezależnie od pory roku. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek w górach, a także dobry zakątek kraju dla kuracjuszy, którzy udają się w te strony podreperować nieco swoje zdrowie.

W szczyrku obok dobrze rozbudowanej infrastruktury turystycznej (jednej z najlepszych w polskich górach) można obserwować zachwycające beskidzkie krajobrazy, podziwiać zabytkowe budowle czy porozmawiać z prawdziwymi góralami. Szczyrk to wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na urokliwe pejzaże i wyjątkowy klimat. Jest to jedno z niewielu miast, w którym nie ma podziału na sezony. Tak naprawdę niezależnie od pory roku jest tu sporo atrakcji, dla których warto przyjechać. Zimą królują oczywiście narty w różnej formie zarówno zjazdowej i biegowej. A latem? To idealna pora dla wędrowców i rowerzystów. Wiosną i jesienią, jeżeli pogoda sprzyja, można w ciekawy sposób łączyć ze sobą różne formy aktywności.

Najciekawsze atrakcje w Szczyrku

Szczyrk to nie tylko góry, wędrówki po nich i jazda na nartach. Na tym obszarze Beskidu Śląskiego znajduje się wiele szlaków turystycznych, które miłośnicy pieszych wycieczek powinni koniecznie odwiedzić. Udając się na zwiedzanie warto przejść się deptakiem nad Żylicą. Jest to promenada, prowadząca wzdłuż górskiego potoku, niezwykle urokliwa. Będąc w Szczyrku, warto odwiedzić też centrum miasteczka. Tu centralnym punktem jest Plac Świętego Jakuba, gdzie znajdują się ławeczki i fontanny - idealne miejsce do wypoczynku. W centrum szczególnie wiosną i latem organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne.
Wyjątkowym miejscem w Szczyrku jest Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła. To piękna, stara drewniana świątynia (wybudowana w latach 1797-1800), uważana za jeden z najcenniejszych zabytków miasteczka.

Gdzie udać się na wypoczynek w Szczyrku?

Szczyrk to typowa miejscowość turystyczna, w którym prężnie działa nie jeden hotel. Wybierając miejsce do wypoczynku warto zwrócić uwagę na Skalite, miejsce pełne atrakcji, w którym nie sposób się nudzić (SPA, baseny dla dzieci, place zabaw, wypożyczalnia rowerów). Ponadto w hotelu funkcjonuje restauracja serwująca smaczne posiłki, w rym też największe regionalne smakołyki.