środa, 05 lipiec 2023 10:35

Narzuty na łóżko - na co powinniśmy zwracać uwagę?

Narzuty na łóżko Narzuty na łóżko

W sypialni szczególnie powinno się zadbać o spójność aranżacji, gdyż miejsce to z założenia ma służyć relaksowi. W uporządkowanych pomieszczeniach wypoczywa się znacznie lepiej. Zatem narzuta na łóżko nie może mieć byle jakiego wzoru czy koloru. Na co zwracać uwagę wybierając narzutę na łóżko?

 

Narzuta na łóżko – co jest ważne podczas jej zakupu?

Dokonując wyboru tekstyliów do domu dostępnych np. na stronie internetowej Indelo, trzeba zwracać uwagę na ich trwałość. Nie inaczej będzie w wypadku narzut na łóżko. Mają one chronić pościel przed zabrudzeniem, warto zatem wybrać tę kapę, którą w razie czego można wyprać bez przeszkód w domowej pralce. Osoby mające zwierzęta powinny zwracać uwagę na typ materiału, z którego została wykonana narzuta, żeby bez przeszkód usuwać z niej sierści i nie martwić się zaciągnięciem materiału np. przez kocie pazury.

Dopasowanie narzuty do materaca

Wybierając narzutę, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na wymiary materaca. Narzutę dopasowuje się do materaca, nigdy na odwrót. Dzięki temu zyskujemy pewność, iż kapa będzie bardzo dobrze dobrana do naszego łóżka.

  • Materac 180 × 200 cm - do sporych materacy poleca się narzuty o wymiarach 260 × 240 cm oraz 220 × 240 cm,

  • Materac 160 × 200 cm - do najpowszechniejszego wymiaru materaca w naszym kraju najlepiej dopasowane będą narzuty mające wymiary 230 × 240 cm oraz 220 × 240 cm,

  • Materac 140 × 200 cm - najlepszym wyborem do takiego materaca będzie narzuta o wymiarach 200 × 220 cm albo 180 × 240 cm.

Estetyka oraz materiał wykonania narzuty

Narzuta na łóżko powinna w 100 procentach spełniać swoje dekoracyjne przeznaczenie. Dokonując jej zakupu, warto zastanowić się nad:

  • praktycznym w użyciu materiałem oraz jego grubością,

  • odpowiednio dobranym krojem,

  • gustownie wyglądającym deseniem,

  • optymalną kolorystyką.

Warto mieć też na względzie, czy narzutę będzie łatwo utrzymać w odpowiedniej czystości. Dobrze by było, żeby została ona zrobiona z najwyższej jakości materiału, który przystosowany jest do prania go bezpośrednio w domowej pralce automatycznej. Narzuty z przeznaczeniem do prania chemicznego pociągają za sobą dodatkowe koszty związane z ich okresowym praniem.

Narzuty na łóżko produkuje się z satyny, akrylu oraz bawełny. Pomimo iż satynowe oraz akrylowe kapy prezentują się niezwykle estetycznie, to mogą niepostrzeżenie zsuwać się z łóżka, z uwagi na co nie spełniają we właściwy sposób swojej praktycznej funkcji.