środa, 12 lipiec 2023 10:57

Jakie są współczesne trendy w aranżacji pomieszczeń biurowych?

Jakie są współczesne trendy w aranżacji pomieszczeń biurowych? Jakie są współczesne trendy w aranżacji pomieszczeń biurowych? mat. prasowe

Współczesne trendy w wystroju biur zmieniają się wraz z postępem technologicznym, rosnącym znaczeniem zrównoważonego rozwoju, a także ewolucją potrzeb i oczekiwań samych pracowników. Dlatego też zamiast popularnego niegdyś układu gabinetowego, obecnie biura przekształca się w przestronne open spacey urządzone w zgodzie z zasadami ergonomii i ekologii.

 

W wyścigu o talenty pracodawcy prześcigają się w oferowanych benefitach, zarówno tych płacowych, jak i pozapłacowych. Obok pakietów zdrowotnych i sportowych oraz ofert dofinansowania studiów i kursów, na znaczeniu zyskują także atmosfera w firmie oraz warunki pracy. Stąd też okres pandemii wiele organizacji wykorzystało na przeprowadzenie generalnych remontów swoich wnętrz, tak aby pasowały do współczesnych trendów, które nad Wisłę przywędrowały zza oceanu i krajów Europy Zachodniej.

Otwarte przestrzenie zamiast małych pokoi

Po okresie pandemii i izolacji nadszedł czas odbudowy relacji, nie tylko na linii pracownicy - organizacja, ale też między zespołami. To odpowiedź pracodawców na takie trendy jak "great resignation" oraz "quiet quitting", które w ostatnich latach ukształtowały rynek pracy. Ma to też wpływ na sposób aranżacji wnętrz i nie dotyczy to tylko coraz popularniejszych pomieszczeń socjalnych. Firmy dbają, by kolorystyka biur była utrzymana w stylistce danej organizacji i była spójna z marką. Jednocześnie starają się przemycać ciekawe detale jak zielone ściany z mchu, szklane ściany działowe etc. Odchodzi się też od sztywnego układu gabinetowego, a stawia na otwarte przestrzenie i elastyczne układy, które sprzyjają komunikacji i współpracy. W tym też stylu są meble biurowe, które powinny być uniwersalne, tak aby łatwo było dostosować je różnorodnych potrzeb i zadań. Wszystko to pomaga stworzyć przyjazną i wyjątkową atmosferę.

Well-being podczas pracy w biurze

Zdrowie i dobre samopoczucie pracowników są priorytetem. W nowoczesnych biurach stawia się na ergonomię, naturalne światło oraz elementy związane z przyrodą, od roślin, przed naturalne materiały, po stonowaną kolorystykę. Nowe podejście dotyczy także mebli biurowych, które powinny być użytkowe, wygodne oraz, co najważniejsze, ergonomiczne. Na popularności zyskują rozwiązania poprawiające komfort pracy, od regulowanych krzeseł, po biurka, w których można dowolnie dostosować wysokość blatu do swoich potrzeb i np. pracować na stojąco lub siedząc na piłce. Co bardziej świadome organizacje idą o krok dalej i wzorem takich marek jak Microsoft czy Google urządzają przestrzenie relaksu, strefy do odpoczynku, kreatywne przestrzenie, takie jak sale do brainstormingu, które dostarczają pracownikom inspiracji i umożliwiają rozwinięcie kreatywności, a nawet pokoje medytacji lub fitnessu, które mają wspierać zdrowy styl życia.

Ekologia w stylu 2.0

Zdrowie i odbudowa relacji idzie w parze z ekologią i nowoczesnymi technologiami, co jest szczególnie ważne dla pracowników z pokoleń millenialsów i "Z". Biura projektowane są z myślą o efektywnym wykorzystaniu energii, odnawialnych źródłach energii, recyklingu i wykorzystaniu materiałów przyjaznych dla środowiska. I nie chodzi tu tylko o kosze na zużyte baterie oraz do segregacji odpadów. Trendy obejmują zastosowanie inteligentnych systemów oświetleniowych, sterowanie klimatyzacją i innymi urządzeniami za pomocą aplikacji mobilnych, a także wyposażenie w narzędzia do pracy zdalnej i telekonferencji. Tak więc ma być nie tylko komfortowo, ale i ekologicznie.

Warto zauważyć, że trendy w wystroju biur mogą się różnić w zależności od branży, kultury organizacyjnej i preferencji firm. Ważne, by planując zmianę wystroju dostosować projekt do szczególnych potrzeb i wartości danej organizacji, aby stworzyć środowisko pracy, które sprzyja efektywności, kreatywności oraz dobrej atmosferze.