poniedziałek, 03 październik 2022 18:29

Zbiornik hydroforowy 300 litrów – dla kogo będzie to optymalny wybór?

Hydrofor Hydrofor pexels

Spis treści: Dla większych gospodarstw domowych, Dla właścicieli mało wydajnych studni, Dla posiadaczy wydajniejszych pomp, Gdy studnia zaopatruje w wodę gospodarstwo domowe i system nawadniania ogrodu, Dla szukających taniego sposobu uzdatniania wody studziennej, Porady ekspertów.

 

Hydrofor to jeden z najważniejszych elementów instalacji zasilanej wodą z prywatnego ujęcia. Pozwala na magazynowanie wody na cele bytowe, spożywcze czy do podlewania, dzięki czemu nie ma konieczności częstego załączania się pompy – umożliwia to zachowanie stałego ciśnienia w instalacji i tym samym przekłada się na wysoki komfort użytkowników. Spośród wielu rodzajów hydroforów niezmiennie największą popularnością cieszą się te ocynkowane o pojemności 300 litrów. Dlaczego? Ponieważ są uniwersalne w zastosowaniu. W naszym artykule wyjaśniamy, kto powinien zdecydować się na zakup zbiornika hydroforowego 300 litrów.

Ekspert radzi: "Zbiornik hydroforowy jest centralnym elementem każdej instalacji wodnej przystosowanej do czerpania wody z własnego ujęcia. To w nim magazynujemy wodę pobraną ze studni i wykorzystujemy ją na cele bytowe, spożywcze, gospodarskie czy do podlewania ogrodu.(…) Najważniejszym kryterium wyboru hydroforu jest jednak jego pojemność. Popełnienie błędu na tym etapie będzie mieć długofalowe i uciążliwe konsekwencje." Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Zbyt-maly-lub-za-duzy-zbiornik-hydroforowy-jakie-moga-byc-tego-konsekwencje.html

Dla większych gospodarstw domowych

Wybór pojemności zbiornika hydroforowego zawsze powinien być uzależniony od realnego zapotrzebowania na wodę w danym gospodarstwie. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać około 70 litrów wody na dobę. Oznacza to, że jeśli w domu mieszka standardowa czteroosobowa rodzina, to optymalny dla niej będzie hydrofor o pojemności 280 litrów. Ponieważ takich zbiorników nie ma, wybieramy hydrofor 300-litrowy.

Dla właścicieli mało wydajnych studni

Paradoksalnie im mniej wydajna studnia, tym większy powinien być zbiornik hydroforowy. Pozwoli to magazynować takie ilości wody na potrzeby gospodarstwa, aby z jednej strony zawsze mieć do niej dostęp, a z drugiej nie eksploatować nadmiernie ujęcia poprzez częste uruchamianie się pompy.

Jak poznać wydajność studni? Specjaliści sugerują: „Taką informację powinien przekazać Ci fachowiec, który wykonał studnię. Jeśli dopiero ma to nastąpić, to koniecznie zażądaj od studniarza określenia wydajności studni – nie na oko, ale w oparciu o pomiar.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/dlaczego-musisz-znac-wydajnosc-przydomowej-studni,12001

Dla posiadaczy wydajniejszych pomp

Bardzo wydajna pompa + mały zbiornik hydroforowy = kłopoty. Jeśli Twoja pompa ma wydajność np. 100 litrów na minutę (podobnie jak studnia), to zainwestuj w możliwie jak największy hydrofor, który zmieści się w przewidzianym miejscu montażu. Dzięki temu cykle pracy pompy będą dłuższe, ale też rzadsze.

Trzeba pamiętać, że każda pompa ma swój limit uruchomień – zwykle jest to do kilkunastu razy na godzinę. Zbyt częste załączanie się pompy, spowodowane małą pojemnością hydroforu, może szybko doprowadzić do awarii silnika i narazić właściciela na wysokie koszty naprawy lub wymiany jednostki (a nawet całej pompy).

Fachowcy zalecają: „ Jeśli problem często załączającej się pompy głębinowej istnieje od samego początku, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jest to spowodowane nieprawidłowym dobraniem pojemności zbiornika hydroforowego. Za mały hydrofor nie zmagazynuje tyle wody, ile rzeczywiście potrzeba w gospodarstwie domowym, przez co pompa będzie się uruchamiać znacznie częściej niż powinna. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów, ale też rodzi ryzyko przedwczesnej awarii pompy”. Źródło: https://hydroportal.pl/pompy,ac99/pompa-glebinowa-czesto-sie-zalacza-sprawdz-jaka-moze-byc-tego-przyczyna,10595

Gdy studnia zaopatruje w wodę gospodarstwo domowe i system nawadniania ogrodu

To bardzo częste rozwiązanie, na które decydują się osoby niemające „luksusu” posiadania dostępu do wodociągu. W sytuacji, gdy woda ze studni ma być wykorzystywana zarówno na potrzeby bytowe i spożywcze oraz do podlewania, należy zainwestować w możliwie jak największy hydrofor – dzięki temu zawsze będziemy mieć zapas wody, nawet latem, gdy trzeba intensywnie nawadniać ogród.

Dla szukających taniego sposobu uzdatniania wody studziennej

Jeśli z wyboru lub z konieczności planujesz zasilać wodą ze studni dom jednorodzinny, to niemal na pewno nie obejdzie się bez uzdatniania. Standardowym problemem w wodzie studziennej jest wysoki poziom żelaza, które powoduje powstawanie nieestetycznych, rdzawych zacieków na armaturze, z czasem odkładając się w rurach i niszcząc instalację.

Żelaza z wody można się oczywiście pozbyć, a najtańszym sposobem jest napowietrzanie wody oraz przepuszczenie jej przez złoże kwarcowe. W tym celu potrzebujemy ocynkowanego hydroforu, najlepiej o jak największej pojemności – 300 litrów na potrzeby gospodarstwa domowego będzie w sam raz.

Zbiornik hydroforowy o pojemności 300 litrów – lub innej – od ręki kupisz w sklepie profesjonalnym sklepie internetowym, z wygodną dostawą pod same drzwi. Jeśli nie wiesz, na jaki hydrofor ostatecznie się zdecydować, to skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Sklep-Hydros.pl.