1. Największy zamek na świecie
To może się wydawać wręcz nieprawdopodobne, ale to właśnie zamek krzyżacki w Malborku jest na pierwszym miejscu wśród tego typu budowli pod względem wielkości. To najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy i przykład architektury pełniącej funkcję zarówno rezydencji, jak i schronienia.
Według informacji podanych przez wiadomości Malbork, okazałą budowlę możemy podziwiać w sposób tradycyjny oraz z perspektywy rejsu po rzece Nogat.
2. Największa figura Maryi Panny
Kontynuując temat rekordów monumentalności, warto wspomnieć o jednej z największych figur Najświętszej Maryi Panny, która mierzy 8 metrów, jest pokryta kolorową mozaiką i znajduje się we wnęce kościoła zamkowego. Choć w znacznym stopniu zniszczono ją w czasie drugiej wojny światowej, z fragmentów, które pozostały, udało się ją odbudować. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w 2014 roku. Figura została udostępniona dla zwiedzających niedawno, bo w 2016 roku.
3. Nietypowa toaleta
Funkcję wieży ustępowej, czy inaczej mówiąc latryny, pełniło Gdanisko. Droga do tego miejsca była oznaczona rzeźbionymi wspornikami w kształcie diabełków, których ogon wskazywał właściwy kierunek. Jak radzono sobie w tamtym czasie z zachowaniem czystości i higieny własnej? Ówcześnie żyjący ludzie byli zaradni i pomysłowi. Dzisiejszy papier toaletowy zastępowały im liście kapusty lub siano. Nieczystości usuwano za pomocą zapadni, dzięki czemu trafiały one do fosy, a później do Nogatu. W ten właśnie okrutny sposób pozbywano się też niewygodnych braci.
4. Rozbudowa zamku
Malbork już od 1309 roku był stolicą Państwa Zakonnego. Wtedy też zaczęła przybywać rzesza braci zakonnych podążających za swoim mistrzem. Niezbędna okazała się przebudowa i rozbudowa obiektu. Zaprojektowano więc i wykonano Zamek Średni z wielkim refektarzem, a następnie pałac wielkiego mistrza i Zamek Niski. Budowla zaczęła łączyć funkcje zamku, rezydencji i klasztoru, które mieściły w sobie jednocześnie zaplecze gospodarcze i militarne.
5. Rzymskie inspiracje
Budowniczowie zamku w Malborku wykorzystali techniki budowlane znane i stosowane już w starożytności przez Rzymian. Wiedzy tej użyli w pracy nad fundamentami warowni, które składają się z potężnych drewnianych filarów. Dzięki belkom gleba pod zamkiem nie nasiąka i nie jest podmywana przez rzekę płynącą w pobliżu.
6. Europejska kuchnia na polskich stołach
Zasługą krzyżaków niewątpliwie jest też sprowadzenie ciekawych przysmaków z całej Europy, których smak poznalibyśmy pewnie znacznie później. Do Malborka przywożono rodzynki, daktyle, cytryny i przysmak braci zakonnych, cukierki anyżowe. Krzyżacy pod koniec XIV wieku zadbali również o dostawę cukru i bardzo drogiego w tamtych czasach ryżu. Ale to nie wszystko, z południowej Europy sprowadzano najlepsze gatunki wina i piwa. Dziś możemy podziwiać dobrze zachowaną piwnicę na te trunki, którą mogą zwiedzać zainteresowani tematem turyści.
7. Skąd malutkie łóżka w Zamku?
W dormitoriach zachowały się łóżka zakonników, które zaskakują niewielką długością. Nie ma pewności, z czego to wynika, ale najprawdopodobniej Krzyżacy nie byli wysokimi osobami. Inną sprawą jest, że wierzyli oni wtedy, że śmierć zabiera ze sobą wszystkich leżących. Jak postanowili temu zapobiec? Postanowili spać w pozycji półsiedzącej! Stąd zapewne wyjątkowo mały rozmiar ich łóżek.
8. Ślady nazistów
Kolejna ciekawostka wiąże się z bardziej współczesną historią środkowej Europy. Kiedy w latach trzydziestych ubiegłego wieku Adolf Hitler doszedł do władzy, zamek zaczęli wykorzystywać jego zwolennicy. Organizowano tu coroczne pielgrzymki dla młodzieży hitlerowskiej i Ligi Dziewcząt Niemieckich.
Niestety, zamku krzyżackiego w Malborku nie oszczędziła druga wojna światowa. W 1945 ponad połowa budowli została zniszczona. Na szczęście, dzięki szczegółowej dokumentacji przygotowanej przez dawnych konserwatorów, udało się odtworzyć i przywrócić rezydencji dawny blask.