niedziela, 27 luty 2022 15:23

Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji samochodowej?

klimatyzator w samochodzie klimatyzator w samochodzie fot:pixabay

Klimatyzacja samochodowa to jedno z narzędzi, z których można w pełni korzystać latem. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości i zadbać o jej stan, przedstawimy szereg wskazówek, jak w inteligentny sposób korzystać z klimatyzacji samochodowej.

 

Nie należy włączać klimatyzacji na maksymalną moc

Choć może się to wydawać kuszące, nie zaleca się włączania klimatyzacji na pełną moc podczas uruchamiania samochodu. Dzieje się tak dlatego, że w klimatyzacji zachodzi proces rozruchu. W takim przypadku najlepiej jest przewietrzyć samochód, otwierając wszystkie okna i przygotować powietrze do pracy na niskich obrotach przez około 3 minuty, aż samo powietrze będzie gotowe do rozpoczęcia prawidłowej pracy.

Uważaj na przeziębienia

Klimatyzacja jest główną przyczyną wielu przeziębień występujących w okresie letnim. Jeśli nie chcesz się przeziębić, bardzo uważaj na temperaturę. W idealnym przypadku powinna ona wynosić od 22º do 24º, co zależy również od liczby pasażerów w samochodzie i percepcji termicznej każdego z nich.

Dobrze przekieruj powietrze

Podobnie jak w poprzednim punkcie, aby uniknąć przeziębień, warto zadbać o kierunek kratek wentylacyjnych. Dlatego nie zaleca się celowania w gardło lub ogólnie w ciało. Najlepiej jest skierować ją w obszar, gdzie nic nie ma, ponieważ atmosfera będzie się stopniowo ochładzać, nie powodując przeziębienia.

Czuj się komfortowo.

Klimatyzacja została zaprojektowana w celu poprawy komfortu w kabinie. Jest to szczególnie ważne podczas długich podróży, ponieważ uczucie gorąca może zwiększyć zmęczenie, co jest niebezpieczne. W związku z tym zalecamy dostosowanie temperatury do komfortu użytkownika oraz picie wody co kilka minut w celu utrzymania stałego nawodnienia, ponieważ klimatyzacja może wysuszać gardło.