środa, 23 luty 2022 19:44

Ciekawostki o Księżycu

Ciekawostki o Księżycu Ciekawostki o Księżycu fot: pixabay

Księżyc to naturalny satelita Ziemi o średnicy 3476 km i masie 1/81 masy Ziemi. Siła ciążenia na jego powierzchni wynosi tylko 1/6 przyciągania ziemskiego. Księżyc obiega Ziemię z zachodu na wschód w ciągu 27 dni 7 godzin 43 minut (miesiąc gwiazdowy, czyli syderyczny) w średniej odległości 384 402 km.

 Informacje i dane o księżycu

Czas obiegu wokół Ziemi jest zbliżony do czasu obrotu wokół własnej osi i dlatego z Ziemi widoczna jest stale jedna strona Księżyca. Księżyc przechodzi przez kolejne fazy, gdy widoczny na Ziemi oświetlany przez Słońce obszar rośnie od nowiu (ciemna tarcza) poprzez pierwszą kwadrę (połowa tarczy) do pełni, a następnie maleje z powrotem do nowiu w ciągu 29 dni 12 godzin i 44 minut (miesiąc synodyczny). Na oświetlonej przez Słońce półkuli Księżyca temperatura osiąga 120 stopni Celsjusza, jednak podczas dwutygodniowej księżycowej nocy spada do -160 stopni Celsjusza. Księżyc nie ma atmosfery.

Pochodzenie księżyca

Pochodzenie Księżyca jest nadal przedmiotem dyskusji. Naukowcy proponują następujące hipotezy:

  • oddzielił się od Ziemi; był odrębnym ciałem pochwyconym przez ziemską grawitację;
  • niezależnie uformował się na orbicie wokółziemskiej;
  • powstał z odłamków wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną, kiedy ciało wielkości Marsa zderzyło się z Ziemią.

Większość wiedzy o Księżycu pochodzi ze zdjęć i pomiarów wykonanych przez amerykańskie i radzieckie sondy z serii Łuna oraz eksperymentów podjętych przez amerykańskich astronautów w latach 1969-1972.

Budowa i powierzchnia książyca

Księżyc zbudowany jest ze skał, na jego powierzchni widoczne są ślady uderzeń meteorytów; niektóre kratery dochodzą do 240 km średnicy. W 1994 roku amerykańska sonda księżycowa Clementine odkryła gigantyczny krater o średnicy 2500 km i głębokości 13 km na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Jest to największy odkryty dotąd krater w całym Układzie Słonecznym. Próbki skał przywiezione przez astronautów wskazują, że Księżyc ma 4,6 miliarda lat i jest rówieśnikiem Ziemi. Zbudowany z tych samych, choć w odmiennych proporcjach, pierwiastków chemicznych co Ziemia, różni się także od Ziemi tym, że większość cech jego powierzchni ukształtowała się w ciągu pierwszego miliarda lat istnienia, gdy był stale bombardowany przez meteoryty. Najmłodsze kratery otaczają jasne promienie składające się z wyrzuconych skał. Największe blizny po wypełnieniu ciemną lawą utworzyły nizinne równiny zwane morzami (Mare). Te ciemne obszary stanowią o charakterystycznym obliczu Księżyca.