środa, 31 sierpień 2022 11:14

Czy warto wybrać się na studia magisterskie?

studia magisterskie studia magisterskie fot:pixabay

Ukończenie studiów I stopnia w wielu przypadkach jest równoznaczne z zakończeniem edukacji wśród studentów. Absolwenci planują skupić się na rozwoju zawodowym, całkowicie poświęcając się pracy. Korzyści płynących ze studiów magisterskich jest jednak tak wiele, że warto rozważyć kontynuację nauki i zdobycie tytułu magistra.

 

Ukończenie studiów I stopnia w wielu przypadkach jest równoznaczne z zakończeniem edukacji wśród studentów. Absolwenci planują skupić się na rozwoju zawodowym, całkowicie poświęcając się pracy. Korzyści płynących ze studiów magisterskich jest jednak tak wiele, że warto rozważyć kontynuację nauki i zdobycie tytułu magistra.

Wyższe zarobki

To główny powód, dla którego wielu studentów decyduje się kontynuować studia magisterskie Kraków. Liczby mówią same za siebie – badania przeprowadzone wśród absolwentów studiów I oraz II stopnia jasno wskazują na to, że osoby z drugiej grupy cieszą się o wiele wyższymi zarobkami. Różnica w miesięcznym wynagrodzeniu może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Czy więc warto poświęcić dwa lata nauki dla pokaźnej kwoty od pracodawcy? Z pewnością zapewni to godne warunki życia i możliwość inwestycji w dalszy rozwój.

Lepsze perspektywy pracy

I tutaj pokuszono się o przeprowadzenie rzetelnych badań. Ich wyniki nie są zaskoczeniem – absolwentom studiów II stopnia jest o wiele szybciej znaleźć pracę. Z sondaży przeprowadzonych wśród pracodawców również wynika, że chętniej zatrudniają osoby, które ukończyły studia magisterskie kraków. Brak doświadczenia zawodowego nie jest tu przeszkodą – wielu przedsiębiorców inwestuje w rozwój swoich pracowników. Chodzi tu o umiejętności oraz wiedzę zdobytą na studiach – a te są znacznie większe wśród absolwentów magisterek.

Niekoniecznie w parze z licencjatem

Nauka na studiach II stopnia nie musi być ściśle powiązana z kierunkiem obranym na początku studiów. Słuchacze mają możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy, która jest pokrewna do tej, którą się już posiada. Przykładem może być wybór kierunku związanego z ekonomią dla absolwentów marketingu. To znacznie zwiększa krąg perspektyw zawodowych, dając szansę na pełen sukces.

Zwieńczenie edukacji w szkole wyższej

Wiele osób jest zdania, że posiadanie tytułu licencjata jest niewystarczające. Mnóstwo studentów postrzega ten fakt jako coś w rodzaju niepełnego wykształcenia i traktuje magisterkę jak przysłowiową wisienkę na torcie. Ci, którzy czują niedosyt, decydują się na studia magisterskie kraków, poświęcając się pisaniu pracy dyplomowej i emocjom związanym z jej obroną.

Poszerzanie horyzontów

Perspektywa zdobywania wiedzy z różnych dziedzin jest bardzo kusząca. Dwa lata nauki poświęcone są na specjalistyczne zagadnienia z konkretnych tematów, co pozwala przyjrzeć się z bliska kwestiom związanym z pracą zawodową. Dla niektórych studentów studia magisterskie stanowią tylko fragment edukacyjnej przygody. Część z nich uda się potem na studia doktoranckie, gdzie będą w jeszcze większym skupieniu rozwijać swoje naukowe zainteresowania.

Czy warto kontynuować naukę i aplikować na studia II stopnia? Zdecydowanie tak! Studia magisterskie można rozpocząć nie tylko chwilę po uzyskaniu tytułu licencjata. Na naukę decydują się także osoby z dużym zapleczem zawodowym, które chcą uzupełnić swoją kierunkową wiedzę i poszerzyć umiejętności, które będzie można wykorzystać w codziennej pracy.