Rodzice odgrywają ważną rolę w zapewnianiu dzieciom poczucia bezpieczeństwa i komfortu, dlatego musimy wiedzieć, dlaczego się boją.
Kiedy u dzieci pojawiają się lęki?
Lęki zaczynają się pojawiać w wieku 8 miesięcy, kiedy dziecko potrafi już rozróżniać twarze. W wieku od 10 miesięcy do 2 lat dziecko odczuwa strach, kiedy jest oddzielone od rodziców, kiedy jest zabierane do opiekunki lub kiedy ma iść samo do łóżka, więc jeśli zauważysz, że dziecko lgnie do ciebie, płacze i próbuje być blisko ciebie, to znaczy, że się boi.
Jakie są najczęstsze przyczyny lęków u małych dzieci?
Przebywanie z nieznajomymi
W wieku 8 miesięcy dziecko zaczyna się zmieniać, nie czuje się już swobodnie w towarzystwie każdego, ponieważ zaczęło rozpoznawać znajome twarze, więc obca lub nieznana twarz wywołuje u niego strach.
Głośne dźwięki
Uszy dzieci są wyczulone na nieznane dźwięki, ponieważ znajdują się one w fazie ciągłej uwagi, dlatego głośne dźwięki wywołują u nich lęk.
Upadek
Jeśli dziecko uczy się chodzić, normalne jest, że odczuwa pewien lęk przed upadkiem, a jeśli tak się stanie, będzie się trzymać ręki, która je niesie.
Nagłe zmiany w rutynie
Wyjście poza strefę komfortu może być dla dziecka trudne, a jeśli jest to zmiana nagła, może wywołać u niego duży niepokój.
Jakie są najczęstsze rodzaje lęków u małych dzieci?
Strach przed wodą
Jeśli coś im się kiedyś przydarzyło podczas kąpieli, mogą nagle zostać oblane dużą ilością wody i z tego powodu doświadczenie wody jest dla nich gorzkie.
Rozstanie się rodziców
Separacja jest trudna i ciężka do przyswojenia przez dzieci. Przyzwyczajenie do obecności obojga rodziców daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a separacja je odbiera.
Strach przed niektórymi zabawkami
Dzieci w pewnym wieku nie zawsze są w stanie odróżnić coś prawdziwego od wymyślonego, dlatego niektóre zabawki mogą je przerażać.
Wskazówki dotyczące uspokajania i przezwyciężania lęków mojego dziecka
Daj dziecku poczucie spokoju i ukojenia
Sposób, w jaki reagujesz, daje dziecku poczucie spokoju i ukojenia, jego obawy nie są głupie, więc zwracaj uwagę na jego wołania.
Przytulaj i mów uspokajające słowa
Możesz wziąć niemowlę lub dziecko na ręce i przytulić je, powiedzieć mu spokojnym głosem, że wszystko będzie dobrze, że jest przy tobie bezpieczne, że będziesz przy nim bez względu na to, co się stanie.
Zapewnij im poczucie bezpieczeństwa
Z czasem możesz pomóc dziecku wyrazić swoje uczucia. Kiedy dziecko opowiada o swoich obawach, należy uważnie słuchać i towarzyszyć mu w próbowaniu nowych rzeczy.
Stopniowo zapoznawaj dziecko z nowymi osobami
Staraj się socjalizować dziecko z innymi ludźmi i stopniowo zapoznawać je z nowymi twarzami. Jeśli dziecko ma od 1 do 3 lat, można spróbować zostawić je na krótki czas, aby nauczyło się, że mama lub tata zawsze wracają.
Pomóż im stopniowo stawić czoła swoim lękom
Dzięki Twojej obecności i wsparciu dziecko będzie mogło stopniowo stawić czoła swoim lękom, przekona się, że nie ma się czego bać, co pomoże mu nabrać odwagi.
Unikajcie animacji i filmów, które promują strach
Tego typu filmy nie zachęcają do niczego dobrego, dlatego lepiej nie zabawiać dziecka takimi treściami.
Czy należy zgłosić się do specjalisty, jeśli dziecko boi się i nic go nie uspokaja?
Wszystkie dzieci są inne, niektórym trudniej jest przezwyciężyć lęk i potrzebują więcej pomocy. Dobrze jest zachować czujność, jeśli zauważymy, że lęki nie ustępują pod wpływem niczego, jeśli powodują takie objawy, jak ból brzucha, głowy lub przyspieszone bicie serca, dziecku trudno jest prowadzić normalne życie, może to wskazywać na istnienie zaburzeń lękowych, dlatego warto udać się do specjalisty.
Zalecane zabawy i strategie uspokajania i przezwyciężania strachu
Wesołe piosenki opracowane specjalnie dla nich
Bez względu na to, jak śpiewasz, uczyń ze śpiewania strategię pomagającą dziecku pokonać lęk. Poszukaj piosenek, które odnoszą się do ich lęku i zawierają przesłanie, które pomoże im być odważnymi — piosenki są łatwiejsze do nagrania.
Rób śmieszne miny
Robienie śmiesznych min jest doskonałą strategią dla małych dzieci - nadymanie policzków, wystawianie języka i inne sposoby sprawią, że poczują się one nieco swobodniej w towarzystwie innych.
Ćwiczenia relaksacyjne
Ćwiczenia takie jak rozciąganie mięśni pozwalają dziecku być bardziej zrelaksowanym, dlatego warto przeznaczyć kilka minut w ciągu dnia, aby wykonać tę czynność razem z nim.
Zabawy na łonie natury
Można pójść do parku, położyć się na trawie i popatrzeć na chmury, poszukać kształtów, które dadzą dziecku poczucie spokoju.
Odtwarzanie relaksującej muzyki
Muzyka relaksacyjna pomaga dobrze ukierunkować emocje, pomoże dziecku spokojnie zasnąć lub wykonać czynność, która jest dla niego stresująca.
Rysowanie bazgrołów
Kiedy rysujemy, czas mija szybko, a my się odprężamy, więc dziecko też się odpręży i zapomni na chwilę o swoim strachu.
Przy współpracy z: Poradnia Zdrowia Psychicznego Warszawa i Itcraftapps (Tworzymy aplikacje mobilne i programy)
Przy współpracy z https://jakublenart.pl/