czwartek, 25 lipiec 2024 12:23

Ciekawostki o Napoleonie Bonaparte

Ciekawostki o Napoleonie Ciekawostki o Napoleonie Pixabay

Napoleon Bonaparte, uważany przez jednych za geniusza, a przez innych za tyrana, na trwałe zapisał się w historii Europy. Znany jako jeden z najważniejszych dowódców wojskowych, jego strategia w bitwie pod Austerlitz, mimo mniej liczebnej armii, zatrzymała wojska austriackie i rosyjskie. Prusowie również nie zdołali go pokonać.

 

Ciekawostki z życia Cesarza Francuzów

Napoleon I urodził się 15 sierpnia 1769 roku w Ajaccio na Korsyce. Pochodził ze szlacheckiej rodziny o włoskich korzeniach. Jego ojciec, Carlo Maria Buonaparte, był włoskim prawnikiem, a matka, Letizia Buonaparte, z domu Ramolino. Miał siedmioro rodzeństwa – trzy siostry i czterech braci. Starszy brat Józef i młodszy Ludwik również byli monarchami – odpowiednio w Hiszpanii i Holandii.

Życie osobiste i rodzina

Bonaparte uczęszczał do szkoły wojskowej i był jednym z pięćdziesięciu królewskich stypendystów. Uchodził za spokojną i introwertyczną osobę – wolał spędzać czas z książkami niż w towarzystwie kolegów.

Pierwszą żoną Napoleona była Józefina de Beauharnais, z którą rozwiódł się w 1809 roku z powodu braku potomstwa. Następnie ożenił się z Marią Ludwiką, córką Franciszka II Habsburga. Mieli razem syna, Napoleona II Bonaparte. Napoleon miał również dzieci z nieprawego łoża – jednym z nich był Aleksander Florian Józef, syn polskiej szlachcianki Marii Walewskiej.

Interesujące fakty

Napoleon pierwotnie nosił nazwisko Buonaparte, ale po ślubie z Józefiną zmienił je na bardziej francuskobrzmiące Bonaparte..

Napoleon zmarł 5 maja 1821 roku na Wyspie Świętej Heleny, gdzie został zesłany sześć lat wcześniej. Przyczyną śmierci był rak żołądka, a nie jak wcześniej sądzono otrucie.

„Sto dni Napoleona” to okres od 1 marca do 22 czerwca 1815 roku, kiedy Napoleon uciekł z Elby i ponownie objął władzę nad Francją. Jego rządy zakończyły się porażką w bitwie pod Waterloo.

Znaki rozpoznawcze i ciekawostki

  1. Napoleon Bonaparte miał kompleksy związane ze swoim wzrostem – mierzył około 168 cm. Przez wielu nazywany był Małym Kapralem.
  2. Na podstawie analiz notatek i listów Napoleona naukowcy stwierdzili, że jego IQ wynosiło prawdopodobnie 150, co jest porównywalne z ilorazem inteligencji Mozarta.
  3. Napoleon marzył o zobaczeniu Piramidy Cheopsa. Udało mu się to podczas wyprawy do Egiptu. We wnętrzu piramidy spędził około siedem godzin i wybiegł z niej zszokowany. Zapytany, co się stało, odpowiedział: – Nawet gdybym wam powiedział, i tak byście mi nie uwierzyli.
  4. Napoleon był znany ze swojego dwurogiego kapelusza, który nosił od 10. roku życia.
  5. Jego dzień zaczynał się o godz. 5:00, a kończył koło północy. Podczas bitew zdarzało mu się odbywać krótkie, 15-minutowe drzemki.
  6. Napoleon nie zawsze poruszał się w towarzystwie swoich żołnierzy. Kiedy chciał pobyć sam, zakładał cylinder, aby nie zostać rozpoznanym, i spacerował ulicami Paryża.
  7. Na zlecenie Napoleona w Paryżu wzniesiono Łuk Triumfalny, symbolizujący zwycięstwo pod Austerlitz. Do dziś jest jednym z najważniejszych symboli francuskiej stolicy.
  8. Bonaparte napisał miłosną nowelę „Clisson i Eugenia”, opowiadającą historię młodego francuskiego oficera, który z miłości do ukochanej porzuca mundur. W ten sposób Napoleon nawiązał do swoich doświadczeń, w tym romansu z późniejszą żoną króla Szwecji Karola XIV Jana.

 

Źródło: National Geographic