wtorek, 15 luty 2022 10:13

O czym warto pamiętać podczas pierwszego dnia w szkole?

O czym warto pamiętać podczas pierwszego dnia w szkole? O czym warto pamiętać podczas pierwszego dnia w szkole? fot:pixabay

Pierwszy dzień w szkole średniej to przeważnie uroczyste przywitanie klas pierwszych. W tym dniu nie ma jeszcze lekcji, więc mamy okazję na spokojnie zapoznać się ze szkołą i określić, czy wszystko w niej nam pasuje. Choć te kilka godzin to dość mało dla osoby, która pojawia się w niej po raz pierwszy, będziesz mogła sporo z nich wyciągnąć. Kluczem jest przygotowanie i świadomość tego, że to nowy ważny rozdział twojego życia.

 

Zawsze miej przy sobie coś do pisania

Zeszyt i długopis musisz mieć przy sobie pierwszego dnia obowiązkowo. Najlepiej zabierz też teczkę i większą torebkę albo nawet plecak. To dlatego, że pierwszego dnia możesz dostać wiele dokumentów do podpisania i wypełnienia oraz będą podawane Ci ważne informacje, na przykład plan lekcji na najbliższe dni, jeśli nie masz jeszcze dostępu do dziennika elektronicznego. Lepiej zapisz to na papierze, zamiast męczyć się ze stukaniem w klawisze. Nie zakładaj też, że będziesz mogła zrobić zdjęcie grafiku, bo zapewne zostanie Ci on tylko podyktowany, a nie zapisany na tablicy czy pokazany na zadrukowanej kartce.

Od razu poznaj kogoś nowego

Kluczem do dobrego rozpoczęcia roku szkolnego jest poznanie kogoś, z kim od razu możesz się zaprzyjaźnić. Nie musi to być szczególnie wyróżniająca się osoba, zagadaj do tego, kto siedzi obok Ciebie. Przedstaw się i powiedz coś niezobowiązującego o sobie. To daje Ci nowego znajomego, o którego będziesz mogła zahaczyć następnego dnia i od którego zaczniesz budować swoje znajomości w nowej szkole, a do tego pokażesz wszystkim wokół, że jesteś otwarta na nowe znajomości i zachęcasz do przełamywania stresu. Taka pozytywna osoba jest potrzebna wszystkim i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś to Ty się nią stała.

Jeśli możesz, poznaj nową szkołę

Jeśli nie byłaś w tej szkole na dniach otwartych albo po prostu ich nie organizowała, zapewne nie znasz jej zbyt dobrze. Jeśli masz już plan lekcji, pierwsze spotkanie się zakończyło, a Ty możesz powłóczyć się trochę po budynku, spróbuj znaleźć sale, w których masz zajęcia następnego dnia. Dzięki temu będziesz wiedzieć mniej więcej, w którą stronę kierować się, jeśli nie uda Ci się znaleźć nikogo z twojej nowej klasy lub nauczyciela, który mógłby Cię pokierować. Do razu możesz znaleźć też swoją szafkę i toalety, zapoznać się z punktami kontrolnymi albo poznać drogę z jednej sali lekcyjnej do drugiej, żeby szybciej się przemieszczać.