poniedziałek, 11 marzec 2024 18:17

Przedszkole terapeutyczne – wsparcie dla dzieci w spektrum autyzmu

Przedszkole terapeutyczne Przedszkole terapeutyczne Fot: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obecnie u coraz większej ilości dzieci rozpoznaje się zaburzenia rozwojowe m.in. autyzm. Maluchy z tego typu problemami wymagają odpowiedniego wsparcia, umożliwiającego prawidłowy rozwój. Dobrym wyborem są przedszkola i szkoły terapeutyczne, które zapewniają nie tylko doskonałe warunki do nauki, ale także terapię, opiekę specjalistów i wsparcie dla rodziców. Czym powinny wyróżniać się placówki terapeutyczne? Jakie przedszkole wybrać?

 

Przedszkole terapeutyczne – wsparcie rozwoju dziecka

Przedszkole terapeutyczne oraz szkoła dla autystów to placówki, które powinny zapewniać kompleksowe wsparcie dla dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami tj. autyzm, zespół Aspergera itp. Co jest ważne w tego typu miejscach? Każde dziecko autystyczne jest inne, dlatego konieczne jest indywidualne podejście, zrozumienie potrzeb, szukanie najlepszych rozwiązań. Bardzo ważna jest szeroka oferta zajęć terapeutycznych oraz wykształcona kadra, z odpowiednim podejściem. Ważna jest empatia, życzliwość, kreatywność, chęć rozwoju. W przedszkolu powinni pracować tacy specjaliści jak: logopeda, psycholog, pedagog, fizjoterapeuta, terapeuta SI, dogoterapeuta i inni. W zależności od potrzeb dla dzieci przeznaczona jest terapia ręki, integracja sensoryczna, terapia behawioralna, terapia logopedyczna, terapia pedagogiczna, muzykoterapia, rehabilitacja itp. Nauka powinna odbywać się przez zabawę, z zastosowaniem nowoczesnych metod nauczania. Bardzo ważne, aby maluchy miały możliwość wielozmysłowego poznawania świata, korzystania z różnego typu zajęć, wyjść do teatru czy na spotkania dydaktyczne. Zajęcia powinny odbywać się w małych, kameralnych grupach, w dobrze wyposażonych salach. Dużą pomocą są sale do Integracji Sensorycznej i Sale Doświadczania Świata, wspierające rozwój najmłodszych.

Przedszkole dla dzieci z autyzmem – oferta

Oferta przedszkola i szkoły terapeutycznej przeznaczona jest dla dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju m.in. maluchów z zespołem Aspergera i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Terapia dla dzieci w spektrum autyzmu, która zapewnia Przedszkole dzieńdoberek, skupia się na podtrzymywaniu interakcji z dzieckiem, rozwoju relacji społecznych, nauce samodzielności edukacyjnej i społecznej. Doświadczeni specjaliści pomagają dzieciom w rozwoju, uczą pokonywania trudności, zdobywania nowe umiejętności m.in. w zakresie relacji społecznych. Terapeuci podążają za dzieckiem, jego potrzebami, stosują różnorodnych formy i metod pracy. Dzieci w trakcie pobytu w przedszkolu mają zapewnione zajęcia grupowe, a także indywidualne spotkania ze specjalistami. Szkoła dla dzieci z autyzmem jest kolejnym krokiem w drodze do zdobywania wykształcenia i nauki samodzielności. Małe grupy, nauczyciele z dużą wiedzą sprawiają, że dzieci zdobywają wiedzę, a także uczą się życia w społeczeństwie. Zarówno szkoła, jak i przedszkole dużą uwagę przykłada do współpracy z rodzicami dziecka. Regularne spotkania pomagają opracować najlepszy plan pomocy dziecku, są dobrym sposobem na wspólne rozwiązywanie występujących problemów i pomoc w poradzeniu sobie z sytuacjami trudnymi.

Przedszkole i szkoła terapeutyczna to doskonały sposób na przygotowanie dziecka do prawidłowego funkcjonowania z rówieśnikami, życia w społeczeństwie. Dzieci z autyzmem nie czują się dobrze w dużych, tłocznych przedszkolach, dlatego warto znaleźć dobrą placówkę, w której będą mogły rozwijać skrzydła pod czujnym okiem specjalistów.