Pomimo dobrych intencji, wiele z tych działań napotkało na silny opór wewnętrzny, co często prowadziło do ich wstrzymania lub znacznego osłabienia.
Konfederacja barska
Jednym z najważniejszych wydarzeń sprzeciwiających się polityce króla i wpływom rosyjskim w Polsce była Konfederacja barska, utworzona w 1768 roku. Był to zbrojny opór szlachty przeciwko dominacji Rosji oraz próbom reform Stanisława Augusta Poniatowskiego, które uznawano za naruszenie tradycyjnego ustroju Rzeczypospolitej. Konfederaci, mimo heroizmu i determinacji, byli jednak rozproszeni i niezorganizowani, co w połączeniu z militarnym wsparciem Rosji dla króla, doprowadziło do krwawych represji i ostatecznego upadku powstania. Konfederacja barska wyraźnie pokazała słabość państwa polskiego i jego podatność na ingerencje zewnętrzne.
Tragedia pierwszego rozbioru
Tragicznym kulminacyjnym punktem tych wydarzeń był pierwszy rozbiór Polski w 1772 roku, dokonany przez trzy mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię. Wykorzystując wewnętrzne rozłamy i słabość Rzeczypospolitej, sąsiednie państwa zagarnęły znaczne obszary jej terytorium, co doprowadziło do znaczącego uszczuplenia ziem polskich. Pierwszy rozbiór był nie tylko klęską militarną i dyplomatyczną, ale przede wszystkim ogromną tragedią narodową, która wyraźnie pokazała potrzebę głębokich reform wewnętrznych, aby zapobiec dalszej fragmentacji państwa.
Sejm rozbiorowy
Sejm rozbiorowy, zwołany w 1773 roku pod presją mocarstw rozbiorczych, był próbą formalizacji skutków pierwszego rozbioru. Mimo oporu wielu posłów, uległ presji zagranicznej i ratyfikował utratę około jednej trzeciej terytorium Rzeczypospolitej. W tym okresie, pomimo narastającej świadomości konieczności reform, sejm był paraliżowany przez interwencje zewnętrzne i wewnętrzne rozgrywki. Niemniej, na tym samym sejmie ustanowiono Komisję Edukacji Narodowej, pierwsze tego typu ministerstwo oświaty na świecie, co stanowiło jasny sygnał aspiracji do długoterminowej odbudowy i modernizacji państwa.
Pierwszy rozbiór Polski był wydarzeniem, które na zawsze zmieniło bieg historii Rzeczypospolitej. Wyraźnie pokazał słabości państwa polsko-litewskiego, ale jednocześnie stał się impulsem do przeprowadzenia niezbędnych reform, które mogłyby ocalić resztki niepodległości i suwerenności. Pomimo tragicznych skutków, okres ten także zaświadcza o niezłomności i dążeniu Polaków do zachowania własnej tożsamości narodowej oraz suwerenności państwowej.