niedziela, 30 czerwiec 2024 10:10

Wspólny koncert polskiej i amerykańskiej młodzieży w Opolu

Wspólny koncert polskiej i amerykańskiej młodzieży w Opolu Wspólny koncert polskiej i amerykańskiej młodzieży w Opolu Pixabay

W Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu(1) odbył się wyjątkowy koncert, w którym udział wzięli młodzi muzycy z Polski i USA. Na scenie wystąpiła orkiestra smyczkowa Blue Lake z USA, wspierana przez uczniów z województwa opolskiego, ze szkoły „Muzyka”. To wydarzenie jest częścią międzynarodowego projektu artystycznego, realizowanego przez amerykańskich muzyków we współpracy ze Stowarzyszeniem Mażoretek Polskich, Rozwoju Kultury i Sportu.

 

 

  • Jakie wydarzenie miało miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu?
  • Kiedy rozpoczęła się współpraca między polską a amerykańską młodzieżą?
  • Jakie są korzyści z goszczenia amerykańskiej młodzieży u polskich rodzin?
  • Jakie wrażenia miała Barbara z Opola z goszczenia młodzieży z USA?
  • Jakie utwory zaprezentowała młodzież podczas koncertu?

Współpraca z dobrzeńską orkiestrą

Międzynarodowa współpraca rozpoczęła się pięć lat temu w Dobrzeniu Wielkim, gdzie po raz pierwszy młodzież z USA współpracowała z miejscową orkiestrą. W tym roku, od 25 do 29 czerwca, w Opolu gościło pięćdziesiąt osób w wieku 13-18 lat z USA, zakwaterowanych u dwudziestu rodzin z Opola i okolic. Prezes stowarzyszenia wyjaśnia, że jest to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów i doskonalenia języka angielskiego. Dodatkowo, wśród rodzin goszczących rozlosowano dwa bezpłatne miejsca na dwutygodniowy obóz artystyczny w USA oraz tygodniowy pobyt u amerykańskiej rodziny, a dwa kolejne miejsca przypadły uczniom szkoły muzycznej.

Artystyczna wymiana doświadczeń

Podczas koncertu młodzież zagrała repertuar przygotowany przez amerykańskich muzyków, w tym popularne utwory oraz lokalną piosenkę „Poszła Karolinka do Gogolina”. Uczennice PSM w Opolu wspominają o ciekawych doświadczeniach z prób oraz rozmowach z rówieśnikami z USA. Goście zwiedzili również zamek w Mosznej i najpiękniejsze zakątki Opola, co zrobiło na nich ogromne wrażenie. Ella, skrzypaczka z Blue Lake Orchestra, podkreśliła, że zwiedzanie Mosznej było dla niej wyjątkowym przeżyciem, a poznani ludzie okazali się bardzo mili.

Przypisy

Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu(1)

To placówka edukacyjna, która oferuje kształcenie muzyczne na różnych poziomach. Szkoła ta przygotowuje uczniów do profesjonalnej kariery muzycznej, oferując naukę gry na różnych instrumentach, a także zajęcia z teorii muzyki, historii muzyki i innych przedmiotów związanych z muzyką. Jest to jedna z wielu szkół muzycznych w Polsce, które podlegają Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła ta organizuje również różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, konkursy i warsztaty muzyczne, angażując zarówno uczniów, jak i lokalną społeczność.

 

 

 

Żródło: opowiecie.info