sobota, 21 maj 2022 10:36

Zabawki interaktywne, czyli co warto wiedzieć przed ich zakupem

Zabawki interaktywne - co wiedzieć Zabawki interaktywne - co wiedzieć fot: pixabay

Jeszcze do niedawna można było zakładać, że zabawka, ze swej definicji ma tylko jeden zasadny cel, czyli bawić. Aktualnie coraz więcej osób zwraca uwagę na edukacyjny aspekt zabawy, stąd warto zainteresować się zabawkami interaktywnymi. Są to produkty o bogatym katalogu zalet. Dzięki nim mogą mieć pozytywny wpływ, jeżeli chodzi o rozwój dzieci, szczególnie tych najmłodszych.

Asortyment zabawek interaktywnych, dostępny na naszym rynku jest całkiem spory. Tak więc wielu dorosłych, w większości rodziców, szybko się gubi w kwestii tego, jaki produkt wybrać, by jak najlepiej spełnił on swoją misję.

 

Podstawowe z pytań

Nim zdecydujemy się na podarowanie dziecku interaktywnej zabawki, możemy zadawać sobie pytanie, czy warto inwestować w coś takiego. Dziecko od najmłodszych lat poznaje otaczający je świat. Nauka przez zabawę przychodził najłatwiej, najprzyjemniej a przy okazji daje najlepsze efekty. Głównym zadaniem zabawek interaktywnych jest stymulacja, czyli praktyczna pomoc w prawidłowym rozwoju dziecka. O istocie stymulowania w procesie jakim jest rozwój malucha, można znaleźć wiele informacji w montessoriańskich zagadnieniach pedagogicznych.
Zabawka interaktywna może pomóc rozwinąć dziecku zmysł dotyku, wzroku czy słuchu. Może również wesprzeć umiejętność kreatywnego myślenia, pamięć a także koncentrację.

Rola zabawki interaktywnej

Gdy już znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy warto zaopatrzyć dziecko w zabawki interaktywne, zastanówmy się, jaką umiejętność chcielibyśmy pomóc rozwinąć naszej pociesze. Dobrze jest określić konkretny cel, jaki powinna spełnić interaktywna zabawka. Opcji jest co najmniej siedem: od nauki liter, cyfr, słów, zdań, przez naukę kolorów, kształtów aż po nazwy zwierząt oraz dźwięki jakie te zwierzęta naturalnie wydają. Wśród różnorodnych, dostępnych na rynku modeli, można znaleźć takie zabawki, których poszczególne elementy można naciskać lub nawet przestawiać. Po naciśnięciu lub przestawieniu, zabawka będzie wydawała konkretne dźwięki. W ten sposób pokażemy dziecku jak w praktyce wygląda działanie przyczynowo – skutkowe. Co więcej, pozytywnie wpłyniemy na rozwój jego ruchu.

Sprawdzian przed zakupem

Czasami ślepo podążamy za modą. Produkty dziecięce, uchodzące za modne, nie zawsze odpowiadają ich potrzebom. Dlatego też przed zakupem interaktywnej zabawki, warto zwrócić uwagę na to, czy nie zawiera ona małych elementów, które mogłyby zostać wyjęte przez dziecko, włożone do buzi a następnie połknięte. Dobrze jest też sprawdzić materiał, z którego wykonana jest zabawka, czy jest to tworzywo naturalne czy sztuczne oraz czy – przykładowo – nie uczula. By maluch nie zrobił sobie krzywdy w czasie zabawy, warto upewnić się, czy zabawka nie zawiera ostrych, wystających krawędzi, powodujących skaleczenia. Waga zabawki, to czy nie jest ona za ciężka dla dziecka w tym konkretnym wieku, również warto sprawdzić. Na koniec upewnijmy się, że dana zabawka, którą wybraliśmy i planujemy kupić nie jest dla naszej pociechy zbyt prosta lub nieco za trudna. Artykuły dziecięce powinny być zawsze dopasowane do etapu rozwoju, na jakim aktualnie jest nasz maluch.

Jeśli nie wiesz, gdzie kupić zabawkę dla swojego dziecka koniecznie spróbuj to zrobić z PayPo. Listę wszystkich dostępnych sklepów z zabawkami dla chłopców znajdziesz na PayPo.pl. Ta forma płatności pozwala zrobić zakupy teraz, a zapłacić można dopiero po 30 dniach. Nie musisz zamrażać swoich środków, dopóki nie zdecydujesz, czy chcesz zatrzymać dany produkt.