czwartek, 06 styczeń 2022 14:37

Wyprawy krzyżowe, czyli tzw. krucjaty

Wyprawy krzyżowe - chronologia Wyprawy krzyżowe - chronologia fot: pixabay

Wyprawy krzyżowe, czyli krucjaty były to europejskie wojny przeciw niechrześcijanom i heretykom, ustanowione przez papieża Urbana II. W XI-XIII wieku podjęte przez europejskich władców w celu odebrania Palestyny muzułmanom. Wzmacniane gorliwością religijną, pożądaniem ziemi i ambicjami handlowymi miast włoskich, wyprawy krzyżowe różniły się między sobą pod względem celów i efektów.

 

Chronologia wypraw krzyżowych:

1). I krucjata (1096-1099) - została poprowadzona między innymi przez Baldwina i Gotfryda z Bouillon raz Rajmunda z Saint Gilles, była spowodowana zajęciem Anatolii i Jerozolimy przez Turków seldżuckich. Krucjata zakończyła się odbiciem Jerozolimy i utworzeniem Królestwa Jerozolimskiego.

2). II krucjata (1147-1149) - została poprowadzona przez króla Francji Ludwika VII i cesarza niemieckiego Konrada III. Zakończyła się zupełnym niepowodzeniem.

3). III krucjata (1189-1192) - została poprowadzona przez cesarza niemieckiego Fryderyka I Barbarossę, króla Francji Filipa II Augusta i króla Anglii Ryszarda I Lwie Serce. Nie udało jej się odbić Jerozolimy zajętej przez Saladyna w 1187 roku.

4). IV krucjata (1202-1204) - została poprowadzona przez Bonifacego z Montferrat i Baldwina z Flandrii. Wymierzona w Egipt, za namową Wenecjan zmieniła cel, łupiąc i dzieląc Konstantynopol.

5). Krucjata dziecięca (1212) - wyruszyła w stronę Ziemi Świętej; wzięło w niej udział około 10 tysięcy dzieci z Francji, Niderlandów i Niemiec; wierzono, że niewinność dzieci pokona niewiernych; większość uczestników zginęła, reszta została sprzedana w niewolę.

6). V krucjata (1217-1221) - została poprowadzona przez króla węgierskiego Andrzeja II i księcia austriackiego Leopolda VI. Zdobyli oni, lecz później stracili, Damiettę w Egipcie.

7). VI krucjata (1228-1229) - została poprowadzona przez cesarza Fryderyka II. Po negocjacjach z cesarzem Egiptu odzyskano Jerozolimę, ale ponownie utracono ją w 1244 roku.

8). VII i VIII krucjata (1248-1254, 1270 tok) - obydwie poprowadzone zostały przez króla Francji Ludwika IX Świętego. Pierwsza z nich zaatakowała Egipt, w drugiej krzyżowcy skierowali się do Tunisu. Obie zakończyły się fiaskiem. W 1291 roku Turcy zdobyli Akkę - ostatni punkt oporu krzyżowców.

 

Więcej w tej kategorii: Co to jest Królestwo Kongresowe? »