piątek, 04 luty 2022 14:29

Czy zabawki z AliExpress są bezpieczne?

zabawki z AliExpress bezpieczne zabawki z AliExpress bezpieczne fot:pixabay

AliExpress to znana azjatycka platforma łącząca sprzedawców wysyłkowych z całych Chin. Dzięki temu wielu Europejczyków uzyskuje dostęp do tanich i niesprowadzanych na tereny ich państw produktów. Można dostać na niej wszystko, od ubrań, przez kosmetyki, aż po zabawki. Te ostatnie mogą wzbudzać niemałe kontrowersje, bo jeszcze kilka lat temu AliExpress było znane z niekoniecznie bezpiecznych produktów.

 

Na AliExpress działają zwykli sprzedawcy

Zanim z przerażeniem zamkniesz zakładkę, na której przeglądasz oferty na AliExpress, musisz zapamiętać jedną podstawową rzecz. Nie różni się on znacznie od polskiego Allegro, na którym wystawiają się najzwyczajniejsi na świecie sprzedawcy. Wśród nich może znaleźć się kilka podejrzanych osób, które nie tylko nie potrafią powiedzieć, co dokładnie sprzedają, ale chętnie wcisną Ci to za grosze i urwą z Tobą kontakt. Jednak przeważająca większość osób, które spotkasz na tej platformie, to uczciwi producenci zabawek albo pośrednicy w ich sprzedaży, którzy bez problemu wyślą Ci w pełni bezpieczny towar.

Podróbek lepiej w ogóle nie kupować

Na AliExpress można znaleźć wiele produktów mocno inspirowanych znanymi w Europie markami produkującymi zabawki. Czasami to tylko uboższy wariant na temat, ale często są one do bólu podobne, jednocześnie kilkanaście razu tańsze. Takich produktów lepiej nie kupować, ale niekoniecznie ze względu na uczciwe podejście do projektu twórcy. Podróbki często są znacznie gorszej jakości, niż swoje oryginały, co może utrudniać zabawę dziecku, a nawet sprawiać, że będzie ona dla niego niebezpieczna. Jeśli widzisz podróbkę na AliExpress, najlepiej omijaj ją szerokim łukiem i nie myśl nawet o jej zakupie.

Zabawka poprawnie oznaczona i opisana

To najlepszy sposób na to, żeby zweryfikować, co w ogóle przyjdzie do Ciebie po zakupie. Każde ogłoszenie na AliExpress powinno mieć dokładny opis, który pomaga zweryfikować, czy kupuje się produkt od producenta, pośrednika czy zupełnie losowej osoby. Aby mieć jeszcze większą pewność, dobrze sprawdzić recenzje i komentarze, szczególnie zdjęcia. To, w jakie sposób zamówiony towar trafia do Polski, wiele mówi o jakości firmy. Jeśli zabawka nie jest opisana, nigdzie nie został podany jej producent i nie ma jeszcze żadnych opinii, to lepiej nie ryzykować i poszukać czegoś, co wygląda na wiarygodną ofertę.