Czy zabawka posiada instrukcję obsługi?
Jeśli do zabawki powinna być dołączona instrukcja obsługi, to mu się ona znaleźć w opakowaniu, nie na stronie producenta czy w formie PDF. To bardzo częste przeoczenie i czasami może niczego konkretnego nie oznaczać, ale innym razem świadczy o podejściu twórców do bezpieczeństwa. W pudełku musi znaleźć się dokładna instrukcja obchodzenia się z produktem, również zagrożenia płynące z ich użytkowania. Jeśli producent nie dodaje jej do opanowania, to zapewne ma co do tego swoje powody. Może nawet nie dysponować odpowiednią wiedzą, żeby taką instrukcję przygotować, a to bardzo źle o nim świadczy.
Dla dzieci, w jakim wieku jest ona przeznaczona
Zabawki są pod względem wieku bardzo podobne do gier. Można dać trzynastolatkowi coś, co jest odpowiednie dla graczy powyżej szesnastego roku życia, ale tylko pod warunkiem, że to opiekunowie biorą na siebie całą odpowiedzialność związaną z taką decyzją. Jeśli zabawka jest wyraźnie oznaczona jako nieodpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, to w najwyższym interesie rodzica jest, aby młodsza pociecha nie dostała jej w swoje ręce. Dzięki temu niwelujesz szanse na to, ze dziecko zrobi sobie za jej pomocą krzywdę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma się czym martwić, w tej kwestii lepiej zaufał producentom.
Znak CE oraz informacje o producencie
Znak CE to popularne oznaczenia na zabawkach dla dzieci, które świadczy o tym, że produkt spełnia unijne warunki bezpieczeństwa, czyli między innymi nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogą zatruć dziecko, jeśli włoży zabawkę do ust. Informacja o producencie również musi się znaleźć na pudełku. Jej brak może oznaczać, że nie ma żadnej odpowiedzialnej za produkt osoby, a to zwiększa szansę na to, że jest on niebezpieczny. Nawet jeśli dziecko bardzo się coś podoba, to nie możesz narażać go na niebezpieczeństwo z tym związane. Lepiej znajdź bezpieczny zamiennik oznaczony tak, jak się przyjęło.